Změny v dohodách
V předchozím článku jsme se věnovali novele zákoníku práce obecně. V tomto článku se budeme věnovat dohodám mimo pracovní poměr – dohodě o provedení práce a dohodě o provedení činnosti (dále jen „DPP“ a „DPČ“) a nárocích, které máte. Jako zaměstnanec z DPP či DPČ máte nárok na překážky v práci, dovolenou a odůvodnění výpovědi (při splnění dalších podmínek).
Dohody mimo pracovní poměr
Pokud uzavřete se zaměstnavatel dohodu mimo pracovní poměr – DPP nebo DPČ, musí vám zaměstnavatel předem rozvrhnout pracovní dobu. S písemným rozvrhem týdenní pracovní doby vás musí seznámit nejpozději 3 dny před začátkem týdne, kdy máte u zaměstnavatele pracovat.
Překážky v práci
Nově máte u dohody (DPP, DPČ) právo na poskytnutí překážek v práci bez omezení. To znamená, že vám zaměstnavatel musí dát volno, pokud např. potřebujete jít k lékaři. Za toto volno ale nemáte nárok na náhradu mzdy. Zaměstnavatel vám musí poskytnout volno, ale nemá povinnost vám za volno nahradit mzdu. V pracovní smlouvě si můžete se zaměstnavatelem sjednat jinak – pokud se dohodnete, že vám proplatí náhradu mzdy za překážky v práci, musí vám zaměstnavatel mzdu nahradit.
Pokud jste u svého zaměstnavatele odpracoval 180 dnů v předchozích 12 měsících na základě DPP nebo DPČ, můžete zaměstnavatele písemně požádat, aby vás zaměstnal v „klasickém“ pracovním poměru. Zaměstnavatel vám musí do 1 měsíce odpovědět. Zaměstnavatel vám nemusí automaticky nabídnout plný pracovní úvazek, ale musí vám písemně vysvětlit, proč k nabídce pracovní smlouvy nepřistoupil.
Dovolená
Pokud jste zaměstnaní přes DPP nebo DPČ, máte nově právo na dovolenou. Musíte ale splnit dvě podmínky – pracovněprávní vztah se zaměstnavatelem musí v příslušném kalendářním roce trvat nepřetržitě alespoň 4 týdny. Zároveň musíte odpracovat alespoň 80 hodin. Obě podmínky musíte splnit současně.
Výpověď
Pracovní poměr u DPP nebo DPČ končí vzájemnou dohodou nebo výpovědí. Výpověď můžete dát vy i zaměstnavatel bez udání důvodu. Můžete požádat o písemné zdůvodnění výpovědi, pokud se domníváte, že vám dal zaměstnavatel výpověď, protože jste:
- domáhal se práva na informace při vzniku nebo změně dohody
- domáhal se práva na rozvržení pracovní doby předem
- domáhal se práva na odborný rozvoj
- požádal o zaměstnání v pracovním poměru
- čerpal mateřskou, otcovskou nebo rodičovskou dovolenou
Závěr
Pokud jste uzavřeli se zaměstnavatelem dohodu mimo pracovní poměr, máte nárok na překážky v práci. Zaměstnavatel vám musí dát volno. Za tuto dobu vám nepřísluší náhrada mzdy. Pokud jste u zaměstnavatele pracovali alespoň 180 dnů, můžete požádat o uzavření pracovní smlouvy na plný úvazek. Máte právo na dovolenou. Při výpovědi ze strany zaměstnavatele můžete žádat o její zdůvodnění.
Potřebujete pomoci s prosazením vašich nároků? Napište nám, my Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.