Co dělat, když se zaměstnavatel ocitne v insolvenci a nevyplatil zaměstnanci odměnu v řádném termínu? V těchto případech poskytuje ochranu zaměstnancům Úřad práce na základě zákona o ochraně zaměstnance proti platební neschopnosti (zákon č. 118/2000 Sb.), a to prostřednictvím vyplacení dlužných mzdových nároků. V tomto článku si shrneme, za jakých podmínek mohou zaměstnanci tyto nároky uplatnit.
Insolvence zaměstnavatele
Zaměstnavatel se ocitá v insolvenci (platební neschopnosti) pokud na něj bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení nebo proti němu bylo zahájeno insolvenční řízení příslušným soudem v České republice. Moratorium je ochrana dlužníka, spočívající v tom, že po jeho dobu, která může trvat až 3 měsíce, nelze vyhlásit úpadek dlužníka. Moratorium i probíhající insolvenční řízení znamená, že zaměstnavatel v zásadě není schopen platit své závazky, což v drtivé většině případů znamená, že není schopen vyplácet svým zaměstnancům mzdu. Pokud zaměstnavatel vykonává svou činnost kromě České republiky i v jiném státě Evropské unie (je tedy nadnárodním zaměstnavatelem), stává se platebně neschopným také dnem, od kterého je považován za platebně neschopného v jiném členském státě Evropské unie.
Úřad práce zveřejňuje na svých stránkách (hledání zaměstnavatelů v insolvenci) informace o zaměstnavatelích, jejichž zaměstnanci u něj mohou uplatnit mzdové nároky a současně také zveřejňuje lhůtu, ve které tak mohou učinit.
Zaměstnanec a jeho mzdové nároky
Na vyplacení dlužných mzdových nároků od Úřadu práce máte jako zaměstnanec právo, za splnění těchto podmínek:
- jste fyzickou osobou,
- jste nebo jste byl v pracovním poměru u zaměstnavatele, či s Vámi zaměstnavatel sjednal dohodu o provedení práce za předpokladu, že odvádíte nemocenské pojištění (tedy pokud výše měsíční odměny přesahuje 10 000 Kč) nebo dohodu o provedení činnosti,
- na základě těchto dohod nebo pracovního poměru Vám vznikly předmětné mzdové nároky.
Mzdové nároky jsou:
- mzda nebo plat,
- jejich náhrady a odstupné, které zaměstnanci náležejí z pracovního poměru,
- odměna, popřípadě její náhrada, která zaměstnanci náleží podle dohody o provedení práce za určitých podmínek dle zákona o nemocenském pojištění nebo dohody o pracovní činnosti,
jejichž výplatu neprovedl zaměstnavatel, který je v platební neschopnosti.
Rozsah a výše mzdových nároků
Zaměstnanec může požadovat splatné mzdové nároky nejvýše v rozsahu 3 měsíců za rozhodné období. Stěžejní pro určení rozhodného období je kalendářní měsíc, ve kterém se zaměstnavatel ocitl v insolvenci (viz výše) a 3 měsíce předcházející a následující po tomto měsíci. Rozhodným obdobím je tedy těchto 7 měsíců. Zaměstnanec si může sám vybrat, za které z těchto měsíců splatné mzdové nároky uplatní. Splatné mzdové nároky jsou takové, které Vám zaměstnavatel včas nevyplatil dle zákonných podmínek obsažených v zákoníku práce.
Ministerstvo práce a sociálních věcí také na 12 měsíců zveřejňuje s účinností k 1. květnu příslušného kalendářního roku tzv. rozhodou částku (což je výše průměrné mzdy za minulý kalendářní rok). V tomto roce je stanovena na částku 40 353 Kč (do 30. 4. 2024). Výše mzdových nároků za 1 měsíc pak nemůže přesáhnout 1,5 násobek této rozhodné částky za měsíc.
Co dělat při insolvenci zaměstnavatele?
Zaměstnanec insolventního zaměstnavatele, má nárok na vyplacení dlužných mzdových nároků po Úřadu práce, pokud:
- je fyzickou osobou,
- je nebo byl v pracovním poměru u zaměstnavatele, či s ním zaměstnavatel sjednal dohodu o provedení práce v případě, že zakládá účast na nemocenském pojištění nebo dohodu o provedení činnosti,
- na základě těchto dohod nebo pracovního poměru vznikly předmětné mzdové nároky.
Mzdové nároky mu vznikají za tzv. rozhodné období a jejich výše za 1 měsíc nesmí přesáhnout tzv. rozhodnou částku. Nevíte, jestli máte nárok na vyplacení dlužných částek za práci od Úřadu práce? Napište nám prostřednictvím jednoduchého kontaktního formuláře a my se Vám ozveme.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním dlužných mzdových nároků od zaměstnavatele prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.