V nedávné době české právní prostředí přijalo úpravu na anonymní ochranu oznamovatelů. Účelem je chránit oznamující fyzické osoby na protiprávní jednání. Podstatná část zákona je věnována rovněž ochraně zaměstnance, upozorňuje-li na nezákonná jednání a praktiky svého zaměstnavatele.
Co úprava zahrnuje a jak se dotýká postavení a práv zaměstnance se dozvíte v našem článku.
Co je ochrana anonymních oznamovatelů?
Právní úprava zavádějící systém ochrany anonymních oznamovatelů. Pracovníci na straně zaměstnavatele díky němu mají možnost anonymně hlásit nesrovnalosti a protiprávní jednání v rámci organizace. Může se jednat o oznámení směřující přímo ve vztahu k protiprávním jednáním organizace (zaměstnavatele), ale rovněž o případy oznámení pracovníka ve vztahu k jiným osobám, které se v rámci firemní struktury/kultury dopouštějí nekalostí.
Povinnost obecně dopadá na všechny zaměstnavatele (s popsanými výjimkami) od 50 zaměstnanců. Až na zákonem popsané výjimky dopadá v podstatě na veškeré zaměstnavatele, kteří splňují nastavený limit počtu pracovníků.
Anonymní oznamovací systém zaměstnavatele
Povinností na úrovni zaměstnavatele je zavedení ověřeného vnitřního oznamovacího systému, díky kterému budou mít zaměstnanci možnost anonymně reportovat porušení chráněných práv (např. trestné činy, diskriminace, daně, finanční služby, ochrana spotřebitele, ochrana životního prostředí, sexuální nátlak, atd…). Pokud zaměstnavatel systém nevede a neřídí, mohou se zaměstnanci obrátit na ministerstvo spravedlnosti (zde).
Proč zaměstnance anonymní oznámení zajímá?
Díky němu můžete na pracovišti zařídit nápravu protiprávního stavu, aniž by se někdo dozvěděl vaši identitu. Zaměstnavatelé musí zajistit možnosti zaměstnanců anonymně reportovat nadepsaná pochybení bez znalosti konkrétního podatele. Oznamující zaměstnanec je tím chráněn před možností odvetných opatření.
Je-li oznámení pravdivé, zaměstnavatel nemůže ve vztahu k oznamujícímu zaměstnanci oprávněně vykonávat jakákoli odvetná opatření v souvislosti s oznámeným protiprávním jednáním. Pokud zaměstnavatel propustí zaměstnance v návaznosti na jeho oznámení, jedná v rozporu s právem a v takovém případě se zaměstnanec může domáhat neplatnosti jednání zaměstnavatele, a to včetně náhrady újmy, která zaměstnanci v souvislosti s jednáním vznikla.
Neplatná výpověď zaměstnavatele
Typicky se bude jednat o propuštění zaměstnance, který se v očích zaměstnavatele stává nepohodlnou osobu. Jako zaměstnanci máte následně možnost napadnout platnost podané výpovědi prostřednictvím institut, které právo nabízí (namítnout neplatnost výpovědi).
Neproplacení mzdy nebo její složky
Prakticky se setkáváme i s tím, že zaměstnanci přestanou být vypláceny některé formy odměny, případně se zaměstnavatel snaží snížit majetkový prospěch zaměstnance (například neproplacení mzdy ve svátek nebo příplatků za práci přesčas). Zaměstnanec má v takovém případě nárok na doplnění nevyplacených plnění ze strany zaměstnavatele.
Závěr
Dostanete-li se jako zaměstnanec do situace, kdy Vás chce zaměstnavatel poškodit pro podání anonymních podnětů ohledně porušení práv, máte v případě splnění podmínek možnost domáhat se sjednání nápravy v režimu zvláštní právní úpravy. Budete-li v této záležitosti potřebovat pomoc či poradit, obraťte se na nás, my Vám pomůžeme sjednat nápravu a ochráníme Vaše práva zaměstnance.
Pokud byl pro Vás tento článek přínosem, uvítáme jeho sdílení, případně Like/Komentář/Sledování na našich sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, aby tento náš projekt pomohl i dalším z Vás. Děkujeme.