Pracovní úraz s trvalým následkem

Pracovní úraz je zásah do zdraví zaměstnance způsobený krátkodobým působení vnějších vlivů při výkonu pracovních povinností. Pokud pracovní úraz zanechá trvalé následky, situace je o to složitější a vyžaduje znalost práv a nároků, které poškozenému zaměstnanci přísluší. Připravte se na to, že nejpodstatnějších část takového nároku nezvládnete spočítat bez zapojení odborníka (znalce / advokáta). V tomto článku se zaměříme na problematiku trvalých následků pracovních úrazů, jejich odškodňování a praktické kroky, které by měl zaměstnanec v takové situaci podniknout.

Co je pracovní úraz s trvalým následkem?

Trvalým následkem pracovního úrazu se rozumí takové poškození zdraví, které přetrvává i po skončení léčby a má dlouhodobý nebo trvalý dopad na zdravotní stav, pracovní schopnost nebo kvalitu života zaměstnance. Může se jednat o fyzické omezení (snížení hybnosti, ztráta končetiny), chronickou bolest, estetické poškození nebo psychické následky.

Nad rámec poranění z pracovního úrazu si tak s sebou zaměstnanec nese přetrvávající poškození zdraví, které vede ke ztížení jeho společenského uplatnění. S tím se pojí i odškodnění trvalých následků pracovního úrazu, které na rozdíl od bolestného (určeného tabulkou podle právních předpisů) vyžaduje stanovení a ohodnocení přiměřené náhrady znalce.

Ochrana zaměstnance při pracovním úrazu s trvalým následkem

Základní právní úprava odpovědnosti za škodu při pracovních úrazech je obsažena v zákoníku práce. Ten stanovuje, že zaměstnavatel je povinen nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu vzniklou pracovním úrazem, a to v rozsahu, v jakém za ni odpovídá. Zaměstnavatel se může své odpovědnosti zprostit pouze za specifických podmínek vymezených zákonem.

Konkrétní výpočty pak dle judikatury (rozhodování soudů nejvyšších soudních instancí) probíhá dle ohodnocení nemajetkové újmy stanovené občanským zákoníkem. Dle metodiky Nejvyššího soudu pak každé ohodnocení znalce vychází z předpokladu, že život jedince lze ohodnotit částkou až 20 000 000,- Kč. Jakékoli zásahy ve formě trvalého následku jsou pak odškodňovány podle intenzity zásahu do zdraví a společenského života konkrétního jedince.

Druhy náhrad při pracovním úrazu s trvalým následkem

Zaměstnanci s trvalými následky pracovního úrazu mohou mít nárok na tyto druhy náhrad:

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti

Tato náhrada přísluší zaměstnanci, jehož výdělek se po pracovním úrazu snížil v důsledku trvalých následků. Náhrada se stanoví jako rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu s připočtením případného invalidního důchodu. Náhrada může být poskytována dlouhodobě, případně až do dosažení důchodového věku.

Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění

Tato jednorázová vám bude uhrazena jako odškodnění fyzické bolesti způsobenou úrazem (náhrada za bolest) a dlouhodobé negativní dopady na kvalitu života zaměstnance (náhrada za ztížení společenského uplatnění). Výše náhrady se určuje na základě bodového ohodnocení provedeného posudkovým lékařem podle platných právních předpisů.

Náhrada účelně vynaložených nákladů

Zahrnuje náklady, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění – například nadstandardní léčbu, rehabilitační pomůcky, léky či doplatky, speciální stravu apod. Více informací zde.

Náhrada věcné škody

Tato náhrada pokrývá škodu na věcech, které byly poškozeny v souvislosti s pracovním úrazem (např. oblečení, hodinky, brýle).

Postup při uplatnění nároků při pracovním úrazu s trvalým následkem

Pokud jste utrpěli pracovní úraz s trvalými následky, je důležité postupovat systematicky:

  1. Dokumentace úrazu: Zajistěte, aby byl úraz řádně zdokumentován a nahlášen zaměstnavateli. Zaměstnavatel je povinen sepsat záznam o úrazu.
  2. Lékařská péče: Podstupte veškerou potřebnou lékařskou péči a rehabilitaci. Je důležité mít kompletní lékařskou dokumentaci.
  3. Bodové ohodnocení: Po stabilizaci zdravotního stavu by měl znalec provést bodové ohodnocení bolesti a ztížení společenského uplatnění.
  4. Uplatnění nároků: Předložte zaměstnavateli žádost o náhradu škody včetně lékařského posudku a dalších relevantních dokladů.
  5. Jednání s pojišťovnou: Zaměstnavatelé jsou ze zákona pojištěni pro případ odpovědnosti za pracovní úrazy. Konkrétní náhrady tedy vyplácí příslušná pojišťovna.
  6. Právní pomoc: V případě složitějších případů nebo při nesouhlasu s nabízenou výší odškodnění se doporučuje vyhledat pomoc právníka specializovaného na pracovní právo.

Pracovní reintegrace po úrazu s trvalými následky

Zaměstnavatel má vůči zaměstnancům s trvalými následky pracovního úrazu určité povinnosti:

  • Je povinen zaměstnávat je na vhodných pracovních místech.
  • Musí zajistit potřebnou rekvalifikaci.
  • Měl by přizpůsobit pracoviště jejich zdravotnímu stavu, je-li to možné.

Znejte svá práva zaměstnance

Trvalé následky pracovního úrazu mohou zásadně ovlivnit kvalitu života a pracovní schopnosti zaměstnance. Proto je klíčové, aby poškození znali svá práva a aktivně je uplatňovali. Český právní řád poskytuje zaměstnancům s trvalými následky pracovních úrazů relativně dobrou ochranu, ale její faktické naplnění často závisí na iniciativě samotného poškozeného.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy řešíte trvalé následky pracovního úrazu, neváhejte vyhledat odbornou právní pomoc, která vám pomůže zorientovat se ve vašich nárocích a dosáhnout spravedlivého odškodnění.

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

 

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Pracovní úraz s trvalým následkem

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky je poškození zdraví zaměstnance působením vnějších vlivů při výkonu práce, které vyvolá porušení zdraví zaměstnance s minimální a/nebo žádnou dobou dočasné pracovní neschopnosti. Zpravidla jde o případy, kdy není nutná zásadnější lékařská péče, a pacient je po stabilizaci zdravotního prakticky ihned propuštěn mimo lékařské zařízení. Pracovní úraz s mírným následkem tak zaměstnanci umožní bezpečný návrat do práce, aby vykonával původní činnost pro zaměstnavatele.

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Pracovní úraz může potkat kohokoliv z nás. Pokud se vám stane úraz při výkonu pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ní, je důležité znát své povinnosti i práva. Jednou z povinností zaměstnance v oblasti pracovních úrazů je oznámení zaměstnavateli, že se pracovní úraz stal a jaké okolnosti vznik úrazu doprovázely. Správný postup zaměstnance při oznámení pracovního úrazu je klíčový i pro zajištění vašich nároků na odškodnění pracovního úrazu a pro vaši právní ochranu.

Pracovní úrazy ve zdravotnictví

Pracovní úrazy ve zdravotnictví

Pracovní úraz představuje tělesné poškození nebo onemocnění, ke kterému dojde při výkonu práce nebo v přímé souvislosti s ní. Práce ve zdravotnictví s sebou nese vyšší míru rizika. Denně přicházíte do kontaktu s pacienty, ostrými nástroji, chemickými látkami nebo těžkou technikou. K úrazu může dojít nejen vlivem nepozornosti, ale také v důsledku nevhodných pracovních podmínek nebo nesprávného používání vybavení.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek