Ne každé onemocnění je považováno za nemoc z povolání. Nemocí z povolání je zákonem uznaná diagnóza narušující zdraví zaměstnance v důslledku dlouhodobého působení při výkonu práce. V pracovním prostředí se setkáváme s různými riziky a faktory, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Dlouhodobé negativní působení těchto jevů na pracovišti může vyústit až v nemoc z povolání. Nemocí z povolání označujeme takové onemocnění (poškození zdraví zaměstnance), které:
- bylo způsobeno pracovními podmínkami
- a expozicí různě nebezpečných faktorů v pracovním prostředí.
Teprve při splnění definičních znaků zákona lze hovořit o nemoci z povolání a následně uplatňovat související nároky.
U jednotlivých profesí se míra expozice takových nebezpečných faktorů liší. V každém případě však platí, že onemocnění se sebou přináší vážné důsledky pro pracovníky a jejich kvalitu života, a proto je důležité si tato veškerá rizika na pracovišti uvědomovat a věnovat jejich působení patřičnou pozornost. Oproti pracovnímu úrazu, kde je zásah náhlý a intenzivní se účinky nemoci z povolání vyznačují postupnou degradací zdraví zaměstnance.
Nesprávné pracovní podmínky (dlouhodobé působené)
Jak jsme již zmínili, nemoci z povolání mohou být způsobeny různými faktory v pracovním prostředí, jako jsou chemické látky, škodlivé emise, fyzické faktory (hluk, vibrace), ergonomické problémy, biologická rizika (viry, bakterie) a mnoho dalších. Mezi nejčastější nemoci z povolání patří respirační onemocnění, kožní problémy, poškození sluchu, onemocnění způsobená vibracemi (např. karpální tunely), chronické bolesti zad, rakovina způsobená expozicí karcinogenů či psychické poruchy spojené s pracovním stresem (včetně PTSD). Nemoc z povolání může být buďto chronická, tedy dlouhodobá či trvalá, ale může být také dočasná.
Seznam nemocí z povolání
Klíčovým právním předpisem kromě zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) je Nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání ve znění pozdějších předpisů (nařízení vlády č. 114/2011 Sb. a č. 168/2014 Sb.). V tomto vládním nařízení naleznete přílohu, která obsahuje výčet jednotlivých nemocí z povolání. Tedy takových nemocí, které vznikly nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů a pokud vznikly za podmínek uvedených v seznamu nemocí z povolání. Nemocí z povolání se rozumí též akutní otrava vznikající nepříznivým působením chemických látek.
Dle Národního zdravotnického informačního portálu Ministerstva zdravotnictví ČR patří mezi pět nejčastějších nemocí z povolání v České republice za posledních 10 let (mezi léty 2010 až 2020) syndrom karpálního tunelu, kontaktní alergický ekzém, svrab, astma a pneumokonióza.
Důležitost prevence nemoci z povolání
Prevence je klíčová v boji proti nemocem z povolání. Zaměstnavatelé by měli zajistit bezpečné a zdravé pracovní prostředí prostřednictvím správného vybavení, výcviku zaměstnanců, monitorování rizik a přijímání opatření ke snižování expozice nebezpečných faktorů. Pracovníci by měli být dobře informováni o rizicích spojených s jejich prací. Měli by být zároveň schopni dodržovat bezpečnostní postupy a veškerá možná ochranná opatření.
Právní předpisy přiměřeně stanovují minimální standardy pro ochranu zdraví a bezpečnosti při práci. Zaměstnavatelé by těmto předpisům měli věnovat zvýšenou pozornost, dodržovat tyto právní předpisy a zajistit, aby jejich zaměstnanci měli přístup k vhodné zdravotní péči, kontrolám a screeningům.
Pokud zaměstnavatelé nedbají expozice zdraví pracovníků, lze se prostřednictvím práva domáhat sjednání nápravy.
Nároky na náhrady újmy v důsledku nemoci z povolání
Pokud zaměstnanec onemocní v důsledku dlouhodobého působení nepříznivých faktorů nemocí z povolání, pak je zaměstnavatel povinen zaměstnance odškodnit podobně jako v přípradě pracovního úrazu. Musí zaměstnanci nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu vzniklou nemocí z povolání, jestliže zaměstnanec pracoval u zaměstnavatele za podmínek, za nichž daná nemoc z povolání vzniká.
Tímto článkem jsme se snažili popsat, co to vlastně nemoc z povolání je. V dalších příspěvcích se zaměříme na dílčí problémy, které s touto problematikou souvisí. Chcete-li se tedy dozvědět více, čtěte náš blog, případně se na nás rovnou obraťte v kontaktním formuláři.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.