Náklady léčby spojené s pracovním úraz

Pracovním úrazem se rozumí poškození zdraví, které zaměstnanec utrpí při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Zaměstnanci v souvislosti s pracovním úrazem náleží právo na odškodnění. Nejčastěji zaměstnanci v této souvislosti řeší bolestné, ztížení společenského upaltnění, náhradu mzdy a odstupné. Jednou z méně známých a často opomíjených složek nárok zraněného zaměstnance jsou také náklady léčby spojené s pracovním úrazem. V tomto článku Vám přiblížíme, jaké náhrady léčebných výloh můžete po pracovním úrazu požadovat po zaměstnavateli a co je třeba pro jejich úspěšné uplatnění splnit.

Co jsou náklady léčby spojené s pracovním úrazem?

Podle běžného očekávání většinu výdajů spojených s léčením hradí zdravotní pojišťovna. Existují však procedury, léky či zdravotní pomůcky, na které se pojištění nevztahuje – a v takových případech mohou nastat situace, kdy je nutné hradit náklady z vlastních prostředků. Zákoník práce v ustanovení § 271d výslovně neuvádí, jaké konkrétní náklady spojené s léčením si můžete jako zaměstnanec nárokovat. Proto níže přikládáme přehled výdajů, které se v praxi běžně uznávají a které vycházejí z odborné literatury a rozhodovací praxe. 

Nejčastější případy nákladů léčby pracovního úrazu

Doplatky na léky a léčiva

Mnoho léků předepsaných lékařem je zdravotní pojišťovnou hrazeno jen částečně. Doplatky, které jste museli uhradit v lékárně, jsou typickým příkladem nákladů, které vám zaměstnavatel musí nahradit. Je však třeba mít na paměti, že nárok na úhradu vzniká pouze tehdy, pokud byly tyto léky účelně vynaloženy na léčbu pracovního úrazu.

Zdravotnické pomůcky a prostředky (pracovní úraz)

Zdravotnické pomůcky slouží k nápravě a rekonvalescenci z utrpěného pracovního úrazu. Některé výdaje nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou a jsou pojímány jako účelně vynaložené náklady, a zaměstnanec je někdy nucen v zájmu úplného zhojení zranění nakoupit pomůcky, jako například:

  • ortézy, bandáže a další zdravotnické pomůcky
  • berle, chodítka nebo invalidní vozíky 
  • speciální hygienické potřeby související s léčbou
  • kompenzační pomůcky potřebné v důsledku úrazu

Zaměstnavatel by měl jako součást odškodného zaměstnanci proplatit účelně vynaložené náklady. 

Pro ilustraci pojmu „účelně vynaložené náklady“ si představme situaci, kdy si v lékárně pořizujete bandáž na poraněnou ruku. K dispozici je bílá bandáž za 100 Kč a růžová bandáž za 200 Kč. Uvažujme, že obě tyto bandáže mají stejné užitné vlastnosti. Pokud se z osobních důvodů rozhodnete pro dražší, barevně odlišnou variantu, bude vám zaměstnavatelem nahrazena pouze cena levnější, funkčně srovnatelné pomůcky. Jestliže dražší bandáž podle lékaře přinese prokazatelně lepší výsledky léčby, můžete ospravedlnit dražší nákup.

Náklady na rehabilitaci a lázeňská péče

Fyzioterapie, rehabilitační cvičení nebo lázeňské pobyty, které nejsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění, ale jsou součástí léčebného procesu, mohou být také zahrnuty do náhrady. Je důležité si uvědomit, že zaměstnavatel je povinen doplatit lázeňský pobyt pouze tehdy, pokud skutečně přispívá k vašemu zotavení z pracovního úrazu. Nejvhodnější je, pokud je takový pobyt doporučen ošetřujícím lékařem.

Pozor: Pokud by daná rehabilitační procedura byla standardně hrazena zdravotní pojišťovnou, ale vy jste si ji uhradili sami, může nastat problém při uplatnění nároku vůči zaměstnavateli. V takovém případě by totiž nemuselo jít o účelně vynaložený náklad. Stejně tak, není-li lázeňská péče doporučená lékařem, ale vy se stejně rozhodnete, že potřebujete odpočinek (vlastní rozpoložení).

Náklady na dopravu

Zaměstnavatel je povinen nahradit i náklady na cestu k ošetření a zpět, pokud bylo nutné využít například:

  • taxi službu nebo jiný druh individuální dopravy
  • dopravu rodinným příslušníkem
  • veřejnou dopravu, pokud jste museli cestovat mimo místo bydliště

Zvolený způsob dopravy je však nutné přizpůsobit vašemu zdravotnímu stavu. Pokud by váš stav umožňoval využití veřejné dopravy, avšak přesto byste zvolil například taxi, nemusí být tento náklad zaměstnavatelem proplacen – zejména pokud vám nic objektivně nebránilo v použití levnější alternativy.

Náhradu nákladů na dopravu si může uplatnit jak samotný zaměstnanec postižený pracovním úrazem, tak i jeho blízké osoby, které za ním cestují například do zdravotnického zařízení.

Náhrady za speciální dietu nebo výživu po pracovním úrazu

Pokud Vám lékař v souvislosti s léčbou pracovního úrazu předepsal speciální stravu nebo potravinové doplňky, lze požadovat i náhradu těchto vícenákladů.

Náklady na domácí péči a ošetřování po pracovním úrazu

V případě, že jste po úrazu potřebovali pomoc další osoby (nad rámec standardní ošetřovatelské péče hrazené pojišťovnou), můžete žádat i náhradu těchto nákladů.

Nárok na uplatnění nákladů na léčbu pracovního úrazu u zaměstnavatele

Nárok na náhradu nákladů spojených s léčením vzniká ve chvíli, kdy byly skutečně vynaloženy – nikoli až po skončení léčby. Oproti jiným nárokům nemusí žádat o úhradu výhradně zaměstnanec, ale kdokoli, kdo náklady uhradil (např. rodinný příslušník). Zpravidla se zaměstnanci uplatňujeme podle jejich finačních možností (již v průběhu léčby, případně až při vyčíslení všech forem dškodnění pracovního úrazu).

Aby Vám zaměstnavatel náklady spojené s léčením nahradil, je potřeba dodržet několik zásad:

Řádná dokumentace nákladů léčby pracovního úrazu

Nárok na náhradu nákladů na léčení je potřeba doložit. Pečlivě proto uschovávejte:

  • všechny účtenky a faktury za léky, zdravotnické pomůcky a služby
  • lékařské zprávy a předpisy
  • doklady o zaplacení nadstandardní péče
  • jízdenky nebo doklady o cestách na vyšetření

Účelnost nákladů léčby pracovního úrazu

Náklady, které požadujete po zaměstnavateli, musí být skutečně účelně vynaložené. To znamená, že musí přímo souviset s léčbou Vašeho pracovního úrazu a být medicínsky odůvodněné. V ideálním případě by měla být jejich potřebnost podložena doporučením lékaře.

Správný postup uplatnění nároků z pracovního úrazu

Pro uplatnění nároku na náhradu nákladů spojených s léčením doporučujeme:

  • sepsat písemnou žádost adresovanou zaměstnavateli
  • přiložit kopie všech dokladů a účtenek
  • stručně popsat, jak jednotlivé položky souvisí s léčbou Vašeho pracovního úrazu
  • uvést celkovou požadovanou částku

Spoluodpovědnost zaměstnance

Pokud jste k úrazu přispěli vlastním zaviněním (například nedodržením bezpečnostních předpisů), může být náhrada poměrně snížena. To se týká i náhrady nákladů na léčení. Míra snížení závisí na konkrétních okolnostech a míře zavinění.

Znejte svá práva zaměstnance

Pracovní úraz představuje nejen zdravotní, ale i finanční zátěž. Zákonná úprava však poskytuje zaměstnancům dostatečnou ochranu a možnost požadovat náhradu nákladů spojených s léčením

Pro úspěšné uplatnění těchto nároků je nutné vést pečlivou dokumentaci všech výdajů, uchovávat účtenky a zajistit lékařské doporučení pro nadstandardní nebo specifickou léčbu. Zaměstnavatel je ze zákona povinen tyto náklady nahradit, pokud byly skutečně vynaloženy účelně a v přímé souvislosti s léčbou pracovního úrazu.

Pokud si nejste jistí svými nároky nebo potřebujete pomoc s jejich uplatněním, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám s vaším problémem pomůžeme. Sledujte nás také na našich sociálních sítích(…), ať vám neuniknou další praktické tipy.

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti

Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti

Pracovní úrazy představují pro zaměstnance nejen zdravotní, ale také finanční zátěž. Při dlouhodobé pracovní neschopnosti jste jako zaměstnanci často odkázáni na dávku nemocenské, která však nepokrývá celou výši mzdy, kterou od zaměstnavatele před pracovním úrazem pobíráte. Pokud Vás poškodí pracovní úraz, máte nárok na náhradu mzdy, která by měla napravit rozdíl mezi tím, kolik získáváte z nároku nemocenské, a kolik byste běžně dostávali od zaměstnavatele, pokud by pracovní úraz nenastal.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek