V dnešním příspěvku se budeme věnovat pracovnímu úrazu způsobenému nebezpečnými látkami. zranění musí být způsobeno náhle a působením vějších vlivů. Pokud pracujete s nebezpečnými látkami a teprve dlouhodobým působením těchto látek u vás dojde k poruše zdraví, bude se jednat o nemoc z povolání, čemuž jsme se věnovali v dřívějším příspěvku.
Pracovní úraz při styku s nebezpečnými látkami
Vzniká při styku části těla zaměstnance s cizorodou látkou. Projevy do zdraví se nejčastěji projeví formou poleptání, popálení a/nebo omrznutí. Nepřiznívý projev a reakce těla je spojena s povahu nebezpečné látky, kterou je zaměstnanec vystaven a zad dochází vnější, případně v závažnějších případech i vnitřnímu poranění tkáně zaměstnance.
Pokud k takovému zranění dojde, máte nárok na odškodnění, případně i jiné související nároky (nejčastěji ve formě bolestného, ztížení společenského uplatnění, nebo odstupného). Nárok máte i na vzniklou nemateriální újmu. Nárok na náhradu škody nemáte v případě, že k pracovnímu úraz došlo, protože jste porušili právní (nebo jiné) předpisy nebo protože k pracovnímu úrazu došlo v důsledku vaší opilosti či zneužití jiných návykových látek.
Co dělat po pracovním úrazu
O pracovním úrazu musíte zaměstnavatele bezodkladně informovat. Pravděpodobně vás bude prohlížet lékař, ať už v nemocnici (při akutních stavech) nebo praktický lékař. Nezapomeňte zdůraznit, že k pracovnímu úrazu došlo v práci, uveďte všechny okolnosti úrazu, kdy se úraz stal, jak, podrobně popište všechny důsledky úrazu.
Dbejte na to, že zaměstnavatel uvedl váš úraz do knihy pracovních úrazů. Sepište si seznam svědků, kteří pracovní úraz viděli. Pokud pracujete na monitorovaném pracovišti, požádejte zaměstnavatele o záznam pracovního úrazu. Při podstatnějším zásahu do zdraví zaměstnance musí zaměstnavatel vypracovat tzv. záznam pracovního úrazu.
Při prvotním zásahu do zraví zaměstnance musí dojít ke stabilizaci zdravotního stavu. Část nároků zaměstnance lze řešit až s odstupem poté, co byl stav zaměstnance stabilizován (pro znalecký posudek při ztížení společenského uplatnění je nutné vyčkat až jeden rok po úrazu).
Zaměstnavatel s vámi může chtít uzavřít dohodu o vypořádání za pracovní úraz. Bez konzultace s právníkem nic nepodepisujte. Zejména pokud nemáte představu, na jak vysokou částku máte nárok, doporučujeme dohodu o vypořádání nejprve konzultovat s odborníkem.
Bolestné
V případě poškození zdraví nebezpečnými látkami budete mít zpravidla nárok i na bolestné a ztížení společenského uplatnění. Jednotlivé poruchy zdraví uvádí nařízení vlády. Bolest a ztížení společenského uplatnění zákonodárce ohodnotil v bodech – u každé poruchy zdraví vyhodnotil míru závažnosti zranění a určil počet bodů každé poruchy zdraví. Hodnota jednoho bodu je 1% průměrné mzdy. Bodové ohodnocení vynásobíte hodnotou bodu v korunách českých (podle průměrné mzdy za každý rok, to stanoví Český statistický úřad).
Platí, že čím vážnější porucha zdraví, tím větší náhrada za ně. Tak např. popálení úst má hodnotu až 100 bodů, kdežto poleptání jícnu 300 – 400 bodů. V případě, že vaše zranění neodpovídá žádnému zranění z tabulky, přiřadí jej posuzující lékař ke zranění, které je s ním povahou, rozsahem, tíží a dopadem nejvíce srovnatelné.
Bodové hodnocení lékař provádí ve chvíli, kdy je váš zdravotní stav ustálený. Lékař bodové hodnocení navýší, pokud došlo k dalším komplikacím (např. infekce rány, zánětu žil, opakovaným převazům rozsáhlých popálenin apod.).
Znejte svá práva zaměstnance
Zaměstnavatel má povinnost vám zajistit bezpečné pracovní prostředí. Přesto se můžete v práci zranit, zejména v případě, kdy pracujete s nebezpečnými látkami. O pracovním úrazu okamžitě uvědomte zaměstnavatele a shromážděte všechny dokumenty týkající se pracovního úrazu. Zaměstnavatel může být na případy pracovního úrazu pojištěn, proto bude váš pracovní úraz zkoumat kriticky. Proto doporučujeme dodržet tento postup při pracovních úrazech.
Jak Vám můžeme pomoci?
Stal se vám pracovní úraz a zaměstnavatel na Vás tlačí s dohodou o vypořádání? Nevíte, na co přesně máte nárok? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme. Formulář najdete zde.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.