Pracovní úraz a trvalé následky

Pracovní úraz je zásah do zdraví zaměstnance, který nastal v souvislosti s plněním pracovních úkolů pro zaměstnavatele. Poškození zdravý může být pouze přechodné, ale stejně tak mohou nastat situace dlouhodobých a někdy bohužel i nevratných zásahů do zdraví zaměstnance. Pracovní úraz a trvalé následky s ním spojené musí být zaměstnavatelem odškodněny. Znalost práv a postupů zaměstnance při odškodnění je proto klíčová pro zajištění spravedlivé kompenzace. Tento článek vás provede problematikou pracovních úrazů s trvalými následky z pohledu českého pracovního práva.

Co je pracovní úraz a jak je definován zákonem?

Pracovním úrazem se podle zákoníku práce rozumí poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, pokud k nim došlo nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi.

Pracovní úraz a trvalé následky s ním spojené nemusí nastat pouze v hlavních prostorách provozovny zaměstnavatele. Poškození zdraví zaměstnance musí nastat v souvislosti s plněním pracovních úkolů, nehledě na místě vzniku pracovního úrazu. Za pracovní úraz se považuje i úraz, který zaměstnanec utrpěl:

  • při cestě do práce a zpět, pokud byla nařízena nebo schválena zaměstnavatelem (například pracovní cesta),
  • při školení souvisejícím s výkonem práce,
  • při stravování v prostorách zaměstnavatele,
  • při výkonu práce v prostorách určených zaměstnavatelem (například u klienta, kde zaměstnanec provádí práci)

Odpovědnost zaměstnavatele za pracovní úraz a trvalé následky zaměstnance

Zaměstnavatel je ze zákona odpovědný za škodu vzniklou zaměstnanci pracovním úrazem. Újma zaměstnanci však musí vzniknout při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Tato odpovědnost je objektivní, což znamená, že zaměstnavatel odpovídá bez ohledu na to, zda porušil nějakou právní povinnost nebo zda úraz zavinil. I když prokážete, že úraz vznikl při plnění pracovních úkolů, musíte prokázat, že i trvalé následky mají původ v pracovním úrazu.

Jako zaměstnanci musíte při plnění pracovních úkolů postupovat v souladu se zákoníkem práce a pravidly bezpečnosti a zdraví na pracovišti. Porušíte-li své povinnosti, může Vás to negativně zasáhnout při získání odškodnění pracovního úrazu a trvalých následků. Zaměstnavatel se totiž může své odpovědnosti zprostit, a to zcela nebo částečně:

  • pokud zaměstnanec porušil bezpečnostní předpisy, se kterými byl řádně seznámen,
  • pokud byl zaměstnanec pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek,
  • pokud škoda vznikla výlučně v důsledku vlastního jednání zaměstnance.

Nároky na odškodnění pracovního úrazu při trvalých následcích

Pokud pracovní úraz zanechá trvalé následky, má zaměstnanec nárok na druhy náhrad jako v případě jiných pracovních úrazů. Rozdílem je výše odškodnění jednotlivých položek pracovního úrazu (více zde). Tato se v závislosti na zásahu do zdraví zaměstnance podstatně odlišuje od běžné výše a z velké části bude vycházet z lékařských zpráv a znaleckých posudků k výši odškodnění. 

Náhrady za ztrátu na výdělku v důsledku úrazu

  • Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti: rozdíl mezi průměrným výdělkem před úrazem a nemocenskou. (více zde)
  • Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti: pokud zaměstnanec nemůže kvůli následkům úrazu vykonávat dosavadní práci nebo může pracovat jen s omezeními, má nárok na náhradu rozdílu mezi průměrným výdělkem před úrazem a výdělkem po úrazu.
  • Invalidita zaměstnance a příspěvek ze státního rozpočtu (více zde)

Náhrada za bolest z úrazu

Bolestné: jednorázová částka odškodňující bolesti způsobené úrazem, léčením a odstraňováním následků. Bolest vytrpěná v případech pracovního úrazu s trvalými následky bývá zpravidla intenzivnější, než pro jiné případy (více zde).

Náhrada za ztížení společenského uplatnění

Náhrada za ztížení společenského uplatnění je jednorázová částka kompenzující trvalé zdravotní následky, které omezují zapojení do života, včetně profesního, rodinného, společenského a sportovního. Odškodnění za pracovní úraz s trvalými následky bývá nejvýznamnější položkou. Soustřeďte se na dodání kompletních záznamů zdravotního stavu (více zjistíte zde) 

Náhrada účelně vynaložených nákladů na léčbu

Jde o náklady, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění (např. nadstandardní zdravotní pomůcky, léky, rehabilitace). Zaměstnanci často v souvislosti s pracovním úrazem vznikne škoda v podobě neplánovaných výdajů na navrácení zdraví. Nezapomínejte, že i toto náklady jsou součástí odškodnění pracovního úrazu pro zaměstnance.

Náhrada věcné škody z pracovního úrazu

Zahrnuje škodu na věcech, které byly poškozeny v souvislosti s pracovním úrazem (např. oděv, hodinky, brýle). V některých specifických případech může být i tato položka poměrně značná. Stanete-li se ve svém voze obětí dopravní nehody při výkonu pracovních povinností, můžete se následně domáhat vzniklé škody.

Odstupné zaměstnance při pracovním úrazu

Pracovní úraz s trvalými následky často ovlivní vaši schopnost vykonávat dosavadní práci. Zaměstnavatel pro tyto případy musí zaměstnanci nabídnout převedení k výkonu na jinou práci (odpovídá-li jeho profesnímu zařazení a kvalifikaci). Mnohem častěji však zaměstnavatel přistoupí k ukončení pracovního poměru pro trvalé následky pracovního úrazu. Jako zaměstnanec máte v takovém případě nárok na odstupné ve výši až 12 násobku průměrného výdělku (více zde)

Uplatnění nároků z pracovního úrazu

  1. Neprodlené nahlášení úrazu zaměstnavateli Zaměstnanec by měl úraz okamžitě nahlásit svému nadřízenému nebo jinému zástupci zaměstnavatele.
  2. Zajištění svědků Pro pozdější dokazování je vhodné zajistit svědky úrazu.
  3. Sepsání záznamu o úrazu Zaměstnavatel je povinen sepsat záznam o úrazu nejpozději do 5 pracovních dnů po oznámení.
  4. Lékařské vyšetření a léčba Zaměstnanec by měl vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit všechna potřebná vyšetření a léčbu.
  5. Posouzení bolestného a ztížení společenského uplatnění Posouzení provádí ošetřující lékař na základě bodového ohodnocení podle příslušné vyhlášky.
  6. Uplatnění nároku u zaměstnavatele Zaměstnanec by měl písemně uplatnit nárok na odškodnění u zaměstnavatele, ideálně s pomocí právníka specializovaného na pracovní právo.
  7. Jednání s pojišťovnou Většinu nároků vyřizuje pojišťovna, u které má zaměstnavatel sjednané zákonné pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy.
  8. Případné soudní řízení Pokud nedojde k dohodě o odškodnění, může zaměstnanec podat žalobu u soudu.

Některá doporučení pro zaměstnance při pracovním úrazu s trvalým následkem

  1. Dbejte na prevenci Dodržujte bezpečnostní předpisy a používejte ochranné pracovní prostředky.
  2. Nepodceňujte žádný úraz I zdánlivě banální zranění může mít později vážné následky.
  3. Dokumentujte vše Uchovávejte kopie všech dokumentů souvisejících s úrazem, léčbou a jednáním se zaměstnavatelem či pojišťovnou.
  4. Vyhledejte odbornou pomoc Konzultujte svůj případ s právníkem specializovaným na pracovní právo nebo s odborovou organizací.
  5. Nepodepisujte dokumenty bez rozmyslu Před podpisem jakéhokoli dokumentu týkajícího se odškodnění si vyžádejte čas na prostudování, případně na konzultaci s právníkem.

Právo zaměstnance na vaší straně

Trvalé následky pracovního úrazu mohou zásadně ovlivnit kvalitu života zaměstnance i jeho rodiny. Znalost svých práv a správný postup při uplatňování nároků na odškodnění jsou klíčové pro zajištění spravedlivé kompenzace. Pokud jste utrpěli pracovní úraz s trvalými následky, neváhejte vyhledat odbornou právní pomoc, která vám pomůže zajistit přiměřené odškodnění odpovídající utrpěné újmě.

Kontaktujte nás a my Vám rádi pomůžeme. Formulář najdete zde. Pro více informací o našem projektu nás neváhejte kontaktovat a sledovat prostřednictvím sociálních sítí (FB, IG, LI). 

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti

Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti

Pracovní úrazy představují pro zaměstnance nejen zdravotní, ale také finanční zátěž. Při dlouhodobé pracovní neschopnosti jste jako zaměstnanci často odkázáni na dávku nemocenské, která však nepokrývá celou výši mzdy, kterou od zaměstnavatele před pracovním úrazem pobíráte. Pokud Vás poškodí pracovní úraz, máte nárok na náhradu mzdy, která by měla napravit rozdíl mezi tím, kolik získáváte z nároku nemocenské, a kolik byste běžně dostávali od zaměstnavatele, pokud by pracovní úraz nenastal.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek