Jedná se o onemocnění tepenného systému, kdy nejčastěji jsou postiženy prsty horních končetin. Charakteristickým příznakem je chladové bělání prstů na rukou. Je to přirozená reakce těla na stres a chlad. Dělí se na primární syndrom, který je samostatnou nemocí a sekundární, jež je průvodcem některé z nemocí, například: roztroušená skleróza, artróza. V tomto článku se dozvíte jak ho rozpoznat, jak ho léčit a jak mu předcházet.
Co je Raynadův syndrom?
Jeho nejznámějšími příčinami je práce s vybrujícími nástroji jako jsou brusky, sbíječky, vrtačky. Další příčinou může být dlouhý pobyt v zimě a chladu. Ze začátku se nemoc projevuje pocitem znecitlivění po kterém následuje bodavá bolest nebo znecitlivění končetiny. Tato fáze trvá většinou 30 minut, avšak u některých lidí nemusí být vůbec přítomná a projevuje se u nich až druhá tzv. cyanotická fáze, která už je bolestivější, protože se z přitékající krve odčerpá kyslík a tkáň tak zmodrá a je teplejší než v první fázi.
Raynadův syndrom jako nemoc z povolání?
Významnou přičinou onemocnění je práce s vibračními nástroji a chladném prostředí. Působením zevních přičin, které mohou mít původ ve vykonávané práci tak může docházet k postupné degradaci zdraví zaměstnance až do podoby nemoci z povolání.
Léčba Raynaudova syndromu je závislá na tom, zda se jedná o primární nebo sekundární formu syndromu. Jestliže se jedná o sekundární formu, zaměřte se na problém, který ho způsobuje, a ten řešte. Jestliže se jedná o primární formu, bude léčba kombinovat farmakologické a nefarmakologické metody. Pro farmakologickou léčbu se nejčastěji používají blokátory kalciových kanálů.
Avšak jestliže se léčbě chcete úplně vyhnout zaměřte se na prevenci vzniku. V rámci prevence se zaměřte na tyto postupy:
- noste teplé oblečení, které ochrání celé Vaše tělo,
- chraňte se před škodlivými vibracemi a dalšími mechanickými vlivy,
- vyhýbejte se příliš těsné obuvi a rukavicím,
- vynechejte úplně kouření,
- dodržujte dostatečný pitný režim.
Je-li onemocnění uznán jako nemoc z povolání máte podobné nároky jako v případě pracovního úrazu. Zaměstnavatel by s vámi měl ukončit pracovním poměr výpovědí ze zdravotního důvodu, pokud Vám nemůže přidělit jinou práci, odpovídající vašem profesnímu zařazení. Následně máte nárok na odstupné, rentu a odškodnění nároků v souvislosti s onemocněním.
Znejte svá práva zaměstnance
Pokud máte podezření, že se u Vás tyto příznaky projevují či Vám lékař diagnostikoval tuto nemoc, měli byste uvážit a poradit se s odborníkem, zda důvodem onemocnění není práce, kterou vykonáváte. Pokud Vám bude uznán Raynadův syndrom jako nemoc z povolání, máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele. Neznáte své nároky? Nevíte, jak postupovat, aby Vám byla uznána nemoc z povolání? Obraťte se na nás, my Vám pomůžeme. Zabýváme se nároky zaměstnanců spojenými s pracovními úrazy, neplatnou výpovědí, odstupným, neplatným okamžitým zrušením pracovního poměru i jinými případy z pracovního práva.
Kontaktujte Právo zaměstnance
📞 Telefonicky: +420 773 014 007
📧 : info@pravozamestnance.cz
🏢 Prostřednictvím formuláře
Sociální sítě: Instagram, Facebook či LinkedIn
Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn. Děkujeme.