Co dělat při nemoci z povolání (II.)?

Nemoc z povolání je velmi zjednodušeně řečeno onemocnění zaměstnance vzniklé při výkonu práce v nepříznivých podmínkách. Dlouhodobým působením škodlivého pracovního prostředí vede k postupné degradaci zdravotního stavu zaměstnance a může se projevit ve zhoršení jeho celkového zdraví – ve vzniku nemoci z povolání.

V minulém příspěvku jsme se zabývali posouzení situace nemoci z povolání na úrovni předběžného posouzení. Nyní se více zaměříme na další nezbytné prvky, které musí být splněny pro uznání nemoci z povolání.

Nemoc z povolání a provedení šetření zaměstnavatele

Jak už jsme nastínili v úvodu, samotné onemocnění v příslušné intenzitě je jen jedním z prvních předpokladů nemoci z povolání. Posouzení existence nemoci jako takové však nepostačuje. Pokud skutečně došlo ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu v intenzitě, která naplňuje prvotní předpoklad pro uznání nemoci z povolání (existence onemocnění), musí být provedeno šetření, zda vykonáváte práci za podmínek, za nichž taková nemoc vzniká. Pro komplexitu této problematiky jsme navazující proces popsali v následujícím článku.

Vzhledem k tomu, že tvrdíte zhoršení Vašeho zdravotního stavu v důsledku podmínek na pracovišti zaměstnavatele, musí být provedena místní šetření přímo u tohoto zaměstnavatele, resp. přímo na Vašem pracovišti. Toto šetření provede příslušná krajská hygienická stanice. K provádění kontroly máte právo být přizváni, a to nejméně 5 pracovních dnů přede dnem provedení šetření (v odůvodněných případech může být tato doba i kratší).

Místní šetření nemoci z povolání 

Doporučujeme Vám, abyste využili svého práva a byli osobně účastni provádění šetření. Vy jako zaměstnanec totiž nejlépe znáte skutečné poměry panující na pracovišti a můžete být nápomocni při zjišťování podstatných skutečností, včetně doplňování či nápravy tvrzení ze strany zaměstnavatele (ten se bude ze své pozice snažit, aby podstatné skutečnosti v rámci šetření nebyl zjištěna, případně provádět opatření ke zmírnění následků působení negativních vlivů pracoviště). Zároveň máte možnost upřesnit některá svá tvrzení dříve učiněná v souvislosti s operačním provozem u zaměstnavatele.

Veškerá prováděná zjištění a výpovědi jsou zaznamenány v protokolu o provedeném šetření. Protokol je následně jedním z nejstěžejnějších podkladů pro uznání nemoci z povolání. Neberte učiněná zjištění na lehkou váhu a snažte se, aby obsahem protokolu byly veškeré skutečnosti, která svědčí ve Váš prospěch, tj. zejména podmínky, za nichž jste práci konali. Šetření může proběhnout i více, výše uvedené proto platí pro každé z nich.

Protokol o místním šetření nemoci z povolání u zaměstnavatele

Protokol o provedeném šetření slouží jako podklad pro vyjádření krajské hygienické stanice ohledně toho, zda jste práci konali či nekonali za podmínek, za nichž vzniká nemoc z povolání. Aby byla nemoc z povolání uznána, musí krajská hygienická stanice nabýt zjištění, že práce byla konaná za podmínek, za nichž vzniká nemoc z povolání, v opačném případě nemůže být nemoc z povolání uznána.

Šetření pracovních podmínek krajskou hygienickou stanicí představuje tzv. hygienickou podmínku uznání nemoci z povolání. Tato podmínka je představována zjištěními, že zaměstnanec konal práci v podmínkách, za nichž nemoc z povolání vzniká.

Lékařský posudek nemoci z povolání

Veškerá shora uvedené skutečnosti slouží jako podklad pro vydání rozhodnutí (posudku) o uznání / neuznání nemoci z povolání. Je-li splněna jak klinická, tak hygienická podmínka (viz výše) středisko nemocí z povolání vydá posudek o uznání nemoci z povolání. V opačném případě toto středisko vydá posudek o neuznání nemoci z povolání.

Není uznána nemoc z povolání

Domníváte-li se, že posudek je nesprávný nebo neúplný, můžete do 10 dnů od jeho doručení podat žádost o přezkoumání. Žádost o přezkum podáváte u poskytovatele, který posudek vydal.

Nový posudek

Pokud poskytovatel žádosti vyhoví, původní lékařský posudek zruší a vydá nový posudek.

Potvrzení původního posouzení

Nevyhoví-li poskytovatel žádosti o přezkoumání, předá spis s žádostí správnímu orgánu.

Zdravotní dokumentace, doklady, výsledky šetření krajské hygienické stanice jsou společně se stanoviskem původního zpracovatele posudku odeslána krajskému úřadu, odbor zdravotnictví. Tento správní orgán do 30 pracovních dnů od obdržení spisu buď žádost zamítne a potvrdí původní lékařský posudek, nebo posudek zruší a vrátí věc poskytovateli k vydání nového posudku.

Uznání nemoci z povolání

Je-li Vaše onemocnění uznáno za nemoc z povolání, máte možnost uplatnit nároky stanovené zákoníkem práce. Zaměstnavatel je v tomto případě povinen při rozvázání pracovního poměru se zaměstnancem poskytnout mu odstupné ve výši 12násobku průměrného měsíčního výdělku. Nadto zaměstnanci mohou náležet další nároky, např. bolestné, ztížení společenského uplatnění, náhrada za ztrátu na výdělku, náklady na léčení atd.

Práva zaměstnance

Pokud utrpíte pracovní úraz nebo onemocníte nemocí z povolání, máte nárok na škodu, která vám porušením zdraví vznikla. Nemoc z povolání je v praxi složitým právním institutem. Jen takové onemocnění, které je příslušným střediskem nemocí z povolání uznáno za nemoc z povolání bude podle platných předpisů odškodněno. Hodnocení vždy závisí na konkrétních okolnostech.

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Co dělat při nemoci z povolání (II.)?

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky je poškození zdraví zaměstnance působením vnějších vlivů při výkonu práce, které vyvolá porušení zdraví zaměstnance s minimální a/nebo žádnou dobou dočasné pracovní neschopnosti. Zpravidla jde o případy, kdy není nutná zásadnější lékařská péče, a pacient je po stabilizaci zdravotního prakticky ihned propuštěn mimo lékařské zařízení. Pracovní úraz s mírným následkem tak zaměstnanci umožní bezpečný návrat do práce, aby vykonával původní činnost pro zaměstnavatele.

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Pracovní úraz může potkat kohokoliv z nás. Pokud se vám stane úraz při výkonu pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ní, je důležité znát své povinnosti i práva. Jednou z povinností zaměstnance v oblasti pracovních úrazů je oznámení zaměstnavateli, že se pracovní úraz stal a jaké okolnosti vznik úrazu doprovázely. Správný postup zaměstnance při oznámení pracovního úrazu je klíčový i pro zajištění vašich nároků na odškodnění pracovního úrazu a pro vaši právní ochranu.

Pracovní úrazy ve zdravotnictví

Pracovní úrazy ve zdravotnictví

Pracovní úraz představuje tělesné poškození nebo onemocnění, ke kterému dojde při výkonu práce nebo v přímé souvislosti s ní. Práce ve zdravotnictví s sebou nese vyšší míru rizika. Denně přicházíte do kontaktu s pacienty, ostrými nástroji, chemickými látkami nebo těžkou technikou. K úrazu může dojít nejen vlivem nepozornosti, ale také v důsledku nevhodných pracovních podmínek nebo nesprávného používání vybavení.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek