Zaměstnavatel neproplácí svátky - co dělat?

Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas. Práce přesčas je dále spojena s otázkou, zda zaměstnanec nemá nárok na příplatek za práci a kdy vznikají pod zmínky jeho výplaty. Co dělat, pokud zaměstnavatel neproplácí svátky? 

Odpověď na tuto otázku se pokusíme nastínit v tomto článku.

Práce zaměstnance ve svátky 

Zde je třeba posoudit kdy a za jakých podmínek práci vykonáváte a následně vyhodnotit, zda se skutečně jedná o práci přesčas a/nebo je tato práce hodnocena jako běžný výkon Vaší pracovní činnost. Jde-li skutečně o práci přesčas, musí být provedeno zhodnocení, zda máte nárok na příplatek za práci přesčas.

Podle zákona máte jako zaměstnanec právo na příplatek za práci přes čas pouze v případě, že od zaměstnavatele kompenzace v podobě náhradního volna (v rámci rozhodného období). Dostanete-li práci přesčas náhradní volno, nemusí Vám vzniknout právo na vyplacení příplatku.

Rovněž nemusí právo na vyplacení příplatku vzniknou při výkonu specifických typů zaměstnání (typicky zdravotnictví) nebo v případech, kdy základní odměna (mzda) již zahrnuje odměnu z práci přesčas.

Příplatek za práci ve svátky

Splňujete-li shora uvedené parametry, máte jako zaměstnanec nárok vedle základní složky mzdy právo na příplatek za práci ve svátky (přesčas). Příplatek náleží zaměstnanci ve výši 25% průměrné mzdy, pokud se nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas. Příplatek je splatný společně se mzdou, která zaměstnanci vznikla v uplynulém kalendářním měsíci. 

Odmítne-li zaměstnavatele příplatek zaplatit ve sjednaném čase, dostává se do prodlení. Zaměstnanci mají v takovém případě možnost domáhat se úhrady, včetně případného příslušenství (úroky z prodlení).

Co dělat, když zaměstnavatel neproplácí svátky? 

  1. Promluvte se zaměstnavatelem - na straně zaměstnavatele se může týkat o administrativní pochybení, případně o nesprávné vyčíslení práva na příplatek z Vaší strany,
  2. Proveďte vlastní výpočet náhrady / příplatku za práci přesčas (případně se obraťte na nás nebo své právní zástupce),
  3. Napište zaměstnavateli písemně výzvu k proplacení vašich nároků. Můžete tento krok provést samostatně nebo ve spojení s námi či Vašim právním zástupcem.
  4. Pokud zaměstnavatel odmítne nárok proplatit, adresujte zaměstnavateli výzvu prostřednictvím zvoleného právního zástupce.
  5. Vymáhejte právo soudně.

Neplní-li zaměstnavatel své povinnosti, máte možnost v rámci navazujících, posloupných kroků sjednat nápravu. Nereaguje-li zaměstnavatel na vznesené požadavky, nezbude Vám nic jiného, než domáhat se Vašich práv soudně.

Jaká má zaměstnanec práva?

Neproplácí-li Váš zaměstnavetel odměnu z práci ve svátky nebo víkend, může se ejdnat o porušování Vašich práv v oblasti pracovněprávních předpisů. Pokud potřebujete v této věci pomoc nebo radu, neváhejte se na nás obrátit. Pomůžeme vám dosáhnout spravedlnosti a ochránit vaše práva. Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů, nemocí z povolání, neplatné výpovědi, neproplacené odstupné, neplatné okamžité zrušení pracovního poměru, a jiné prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci?

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Zaměstnavatel neproplácí svátky - co dělat?

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky je poškození zdraví zaměstnance působením vnějších vlivů při výkonu práce, které vyvolá porušení zdraví zaměstnance s minimální a/nebo žádnou dobou dočasné pracovní neschopnosti. Zpravidla jde o případy, kdy není nutná zásadnější lékařská péče, a pacient je po stabilizaci zdravotního prakticky ihned propuštěn mimo lékařské zařízení. Pracovní úraz s mírným následkem tak zaměstnanci umožní bezpečný návrat do práce, aby vykonával původní činnost pro zaměstnavatele.

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Pracovní úraz může potkat kohokoliv z nás. Pokud se vám stane úraz při výkonu pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ní, je důležité znát své povinnosti i práva. Jednou z povinností zaměstnance v oblasti pracovních úrazů je oznámení zaměstnavateli, že se pracovní úraz stal a jaké okolnosti vznik úrazu doprovázely. Správný postup zaměstnance při oznámení pracovního úrazu je klíčový i pro zajištění vašich nároků na odškodnění pracovního úrazu a pro vaši právní ochranu.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek