Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Pozor při okamžitém zrušení pracovního poměru
Tento krok znamená, že pracovní poměr končí ihned, po doručení písemné oznámení do rukou zaměstnavatele (dejte si pozor, abyste doručení provedli vždy prokazatelným způsobem - ideálně doručujte se svědkem, nezapomínejte, že přednostně doručujete na v sídle zaměstnavatele/pracovišti do vlastních rukou).
Na rozdíl od výpovědi, kde běží výpovědní doba, je zde pracovní poměr ukončen okamžitě. Proces následně není možné zrušit a navrátit. Pokud byste chtěli se zaměstnavatelem pokračovat ve spolupráci, museli byste uzavřít novou pracovní smlouvu. Tento způsob ukončení pracovního poměru je poměrně drastický a měl by být použit pouze v případě, že jsou splněny podmínky uvedené v zákoníku práce (jinak může být soudně zneplatněn).
Kdy může zaměstnanec přistoupit k okamžitému zrušení pracovního poměru?
Podle českého zákoníku práce (§ 56 zákoníku práce) může zaměstnanec přistoupit k okamžitému zrušení pracovního poměru ve dvou situacích:
- Zdravotní důvody - pokud podle lékařského posudku nemůže zaměstnanec dále vykonávat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožní v přiměřené době převést se na jinou vhodnou práci, která by odpovídala jeho zdravotnímu stavu. Obě tyto podmínky musí být splněny (zdravotní důvod + neumožnění převodu).
- Neproplacení mzdy - pokud zaměstnavatel nevyplatí zaměstnanci mzdu, plat nebo náhradu mzdy nebo platu (či jejich část) do 15 dnů po uplynutí jejich splatnosti. Obdobím splatnosti se rozumí zásadně celý kalendářní měsíc následující po měsíci, za nějž právo na mzdu nebo plat vzniklo. Důležitý je termín splatnosti podle Vaší pracovní smlouvy.
Jak okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem vypadá?
Stejně jako při okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem, musí být i v tomto případě zrušení pracovního poměru zaměstnancem provedeno písemně a důvod zrušení musí být jednoznačně uveden v oznámení, jinak je neplatné. Zaměstnavatel musí provést okamžité zrušení pracovního poměru dostatečně srozumitelným a jasným způsobem, aby bylo přezkoumatelné, jinak je takové zrušení neplatné. Důvod také nelze dodatečně měnit.
Zaměstnanec, který ukončí pracovní poměr okamžitým zrušením, má nárok na náhradu mzdy ve výši, která odpovídá nejméně dvouměsíčnímu výdělku (délce výpovědní doby), pokud k zrušení došlo z důvodu neproplacení mzdy. Pokud zaměstnanec ukončí pracovní poměr z důvodu zdravotních, má zaměstnanec nárok na odstupné, pokud nebyl tento stav zaviněn zaměstnavatelem (např. pracovním úrazem nebo nemocí z povolání).
Lhůta k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dozvěděl, nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. Nezapomínejte, že právo na okamžité zrušení je vázáno na propadnou lhůtu. Pokud své právo neuplatníte včas, potom zanikne.
Potřebujete poradit s právy zaměstnance?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků pracovního práva prostřednictvím našich expertů v oboru. Potřebujete pomoci? Napište nám prostřednictvím jednoduchého formuláře a my Vám pomůžeme.
Kontaktujte Právo zaměstnance
📞 Telefonicky: +420 773 014 007
📧 : info@pravozamestnance.cz
🏢 Prostřednictvím formuláře
Sociální sítě: Instagram, Facebook či LinkedIn
Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn. Děkujeme.