O každém závažnějším pracovním úrazu musí být podle zákona vyhotoven záznam. Jde o povinnost zaměstnavatele vytvářet a uchovat dokumentaci o pracovních úrazech vzniklých na jeho pracovištích. Záznam o pracovním úrazu musí být zaměstnavatele vždy vyhotoven, pokud má pracovní úraz za následek pracovní neschopnost zaměstnance delší než tři dny a/nebo dojde-li k úmrtí zaměstnance. Záznam o pracovním úrazu je dále součástí tzv. Knihy úrazů. Jde o kompletní evidenci zaměstnavatele ke všem pracovním úrazům zaměstnanců.
Proč je záznam o pracovním úrazu důležitý?
Jde o rekonstrukci událostí, které mají zásadní význam pro prošetření pracovního úrazu. Zjištění průběhu události je podstatné ke zjištění, zda poškozené zdraví zaměstnance nastalo skutečně jako následek pracovního úrazu (případně se nejedná o pracovní úraz, více informací zde). Záznam o pracovním úrazu je klíčovým dokumentem pro posouzení nároků zaměstnance ve vztahu k utrpěnému pracovnímu úrazu. Nad tento rámec jde o zákonnou povinnost zaměstnavatele (administrativní účely).
Zaměstnavatel je povinen poskytnout autoritám k prověření možného spáchání trestného činu a případně také porušení BOZP i jiných pracovněprávních předpisů (např. Policii České republiky, Inspektoráty práce). Je vašim právem získat kopii záznamu z pracovního úrazu, vždy trvejte na tom, abyste ji jako poškozený zaměstnanec získali.
Co je obsahem záznamu o pracovním úrazu?
Obsahem záznamu pracovního úrazu je vylíčení významných skutečností, které se pracovního úrazu týkají. Základem je popis toho, jak se celý incident odehrál, jakého zaměstnance se týkal, jaké zranění bylo zaměstnanci způsobeno.
Závěrem znaleckého posudku je ověření na jakém základě byl záznam proveden. Velmi často je vytvořen na základě svědeckých výpovědí zaměstnanců/osob, které byly v době pracovního úrazu přítomny. Svědci na závěr připojují své podpisy (stejně tak i zaměstnanec postižený pracovním úrazem). Podobně připojí svůj podpis zaměstnanec, který byl pracovním úrazem poškozen.
Lhůty k provedení záznamu o pracovním úrazu
Záznam o pracovním úrazu musí zaměstnavatel provést nejpozději do 5 pracovních dnů od okamžiku, kdy se zaměstnavatel o úrazu dozví, pokud úraz vedl k pracovní neschopnosti zaměstnance přesahující 3 dny (případně jeho úmrtí a stím spojená práva pozůstalých osob).
Pokud pracovní neschopnost trvá kratší než 3 dny, záznam o pracovním úrazu není povinný. Zaměstnavatel má však povinnost vést knihu úrazů, do které se zapisují všechny úrazy, které se stanou na pracovišti, a to i v případě, že nezpůsobí pracovní neschopnost.
Nejsou-li splněny zákonem předepsané podmínky, záznam o úrazu se nevyplňuje. Tím není dotčena povinnost zaměstnavatele provést zápis v knize pracovních úrazu. Neprovádí-li zaměstnavatel své povinnosti řádně, může být nařízena inspekce práce, která prověří jeho jednání a v případě v rozporu se zákonem jeho jednání pokutuje
Co udělat, když zaměstnavatel odmítne záznam o pracovním úrazu či výpis z evidence vydat?
Trvejte na vydání kopie záznamu o pracovním úrazu. Pokud zaměstnavatel odmítne vyhotovit záznam o pracovním úrazu nebo nezajistí správnou evidenci úrazů, dopustí se přestupku podle zákona o inspekci práce. Inspekci práce po prošetření porušení povinností zaměstnavatele může uložit citelnou pokutu. Sankce se pohybuje až do výše 1.000.000 Kč.
Je záznam o pracovním úrazu nezbytný, aby mi byl pracovní úraz odškodněn?
Záznam o pracovním úrazu usnadní zaměstnanci získání odškodnění. Samotný záznam o pracovním úrazu není jediným způsobem k prokázání, že se pracovní úraz stal, ale jde o velmi hodnotný důkaz. I za předpokladu, že není k dispozici nebo není objektivní, má zaměstnanec stále možnost domáhat se náhrady škody, nicméně je to o poznání komplikovanější. Zaměstnanec totiž musí prokázat, že k úrazu skutečně došlo v souvislosti s plněním pracovních povinností, a že je přímo spojený s výkonem práce pro zaměstnavatele.
Pokud záznam chybí nebo obsahuje neúplné či nepravdivé údaje, je možné předložit jiné důkazy, jako jsou svědectví kolegů, lékařské zprávy nebo jiné dokumenty, které podpoří tvrzení zaměstnance. Hodnocení o dostatečnost podkladů k prokázání pracovního úrazu hodnotí soud.
Znejte svá práva zaměstnance
Pomáháme zaměstnancům dosáhnout nejvyšší odškodnění pracovních úrazů. Šíříme mezi zaměstnanci znalosti pracovního práva, aby dosáhli svých nároků. Pokud se Vám projekt líbí, budeme rádi za pozitivní zpětnou vazbu.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.