Pracovní úraz je zásadním zásahem do zdraví zaměstnance a často omezí/znemožní výkon práce pro zaměstnavatele. Jako negativní následek při plnění pracovních povinností náleží zaměstnanci podle zákona odškodnění. Jaké je nejvyšší odškodnění pracovního úrazu a na jakém základě se odškodnění počítá zjistíte v tomto příspěvků.
Výpočet odškodnění pracovního úrazu
Nároky zaměstnance z pracovního úrazu jsou souhrnem více různých právních nároků, které s pracovním úrazem souvisí. Jako zaměstnanec máte v souvislosti s pracovním úrazem nárok na:
Bolestné
Odškodnění za bolest, kterou Vám pracovní úraz způsobil. Výše je stanovena podle množství bodů bolestného, které v konkrétním případě zásahu do Vašeho zdraví získáte. Bodové ohodnocení závisí od objektivně stanovených bodových kritérií stanovených vyhláškou pro stanovení bolestného. K dnešnímu dni činí jeden bod dle vyhlášky. Každá jednotlivá část těla může bývá hodnocena dle intenzity vnímané bolestí (neurospojů). Dle intenzity zásahu může být navíc navýšena dle hodnocení znalce v konkrétní otázce. Čím více bodů, tím větší pravděpodobnost získání nejvyššího odškodnění pracovního úrazu.
Ztížení společenského uplatnění
Zásah do běžného života zaměstnance po ustálení zranění. Primárně je třeba, aby se ustálil zdravotní stav zaměstnance. Zpravidla přistoupíme k hodnocení zásahu do společenského uplatnění zaměstnance nejméně rok po utrpění pracovního úrazu. Podle metodiky pro výpočet ztížení společenského uplatnění vypracované Nejvyšším soudem jde o základní časový rámec potřebný k ustálení zdraví na straně zaměstnance. Následně znalec vyhodnotí, jak se právní úraz projevil v budoucím životě zaměstnance a podle zjištěného zásahu znaleckým posudkem určí, kolik zaměstnanci náleží.
TIP: Nejvyšší hodnocení pracovního úrazu získáte jen skrze posudek znalce k ocenění ztížení společenského uplatnění.
Odstupné
Zaměstnanci, který následkem pracovního úrazu nesmí vykonávat dosavadní práce, může zaměstnavatel udělit výpověď (dohodu o skončení). Odstupné pro případ pracovního úrazu činí 12 násobek průměrné mzdy zaměstnance. Pro více informací doporučujeme článek zde.
Náhrada mzdy zaměstnanci
Pracovní neschopnost zaměstnance se vždy projeví na snížení mzdy, kterou by získával, pokud by pracoval „normálně“. Zaměstnavatel je povinen nahradit ušlý výdělek zaměstnance v návaznosti na pracovní úraz.
Nároky rodinných příslušníků
Rodinní příslušníci zaměstnance mohou mít podle zákona nároky vázané na právní úraz osoby blízké. Zejména o případy, kdy dojde k úmrtí zaměstnance (a související nároky pozůstalých).
Škoda a jiná újma
zaměstnanci v souvislosti s pracovním úrazem dále náleží utrpěná škoda. Pod tímto nárokem si představte zásah do majetku zaměstnance v souvislosti s pracovním úrazem. Může jít například o zničení mobilního telefonu zaměstnance v důsledku zásahu, nebo náklady spojené s léčbou.
Jak na nejvyšší odškodnění pracovního úrazu?
Zaměstnanci postižení pracovním úrazem získají nejvyšší odškodnění pracovního úrazu, pokud součet všech označených položek vzhledem ke konkrétním okolnostem dosáhne maxima svých potenciálních hodnot. Utrpíte-li jako zaměstnanec pracovní úraz v naprosté většině případů nejste schopni určit potenciální, ani reálný dosah Vašich nároků. Bez spojení a projednání těchto otázek se znalci z oblasti pracovního práva a jejich spolupráci s oborovými znalci ze zdravotnictví není možné nejvyšší odškodnění pracovního úrazu získat.
Zaměstnanci také často podléhají tlaku ze strany zaměstnavatele a prostřednicím dohody smluvně vypořádají veškeré své nároky, aniž by reálně zjistili rozsah svých práv.
Zaměstnanci vnímají pracovní úraz jako vlastní stigma. Často nehledí na svá práva, a snaží se pro zaměstnavatele přivodit co možná nejméně nesnází. Pracovní úraz není něco, za co byste se měli stydět. Je-li Váš vztah se zaměstnavatelem korektní, nemusí odškodnění vašich nároků z pracovního úrazu automaticky znamenat újmu na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pro případ pracovního úrazu ze zákona pojištěn. Podstatnou část nároků spojených s pracovními úrazy hradí pojišťovna.
I při poskytnutí úplatě externím poradcům se zaměstnanci často vyplatí svůj nárok řešit a projednat s experty (částka, kterou ušetříte bývá často nižší, než kolik byste mohli při vedení odborníkem získat).
Znejte svá práva zaměstnance
Právo zaměstnance je portál zaměřený na pomoc zaměstnancům ve sporech se zaměstnavateli. Máte-li pracovní úraz, neplatnou výpověď, neplatné okamžité zrušení pracovního poměru, neproplacené nároky, odstupné, pomůžeme Vám. Pomáháme zaměstnancům zorientovat se ve světe jejich pracovních práv. Pokud se Vám projekt líbí, budeme rádi za pozitivní zpětnou vazbu a sledování našich sociálních sítí, kde sdílíme novinky ze světa práva.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.