V minulém příspěvku jsme si pro vás připravit zjednodušený návod, jak postupovat při vzniku pracovního úrazu zaměstnance. Článek byl věnován tomu, co máte při pracovním úrazu zaměstnance dělat. Nyní se zaměříme na podobný problém, ale z opačné strany a naopak si rozebereme co nedělat při pracovním úrazu zaměstnance.
Nesnažte se zhoršit následek pracovního úrazu
První okamžiky zaměstnance zraněného při pracovním úrazu jsou vedeny vždy ke stabilizaci jeho zdravotního stavu. Často za pomoci ostatních kolegů je zaměstnanci poskytnuto základní ošetření případně přivolána záchranná služba.
Pokud se vám stal pracovní úraz, nesnažte se žádným způsobem vědomě či nevědomky zhoršit váš zdravotní stav. Dodržujte zásady pro poskytování první pomoci a v případě komplikovaných zdravotních situacích zůstaňte v klidu, než dorazí záchranná služba (i s ohledem na bolest).
Jde Vám nejen o vaše zdraví (aby se dále nezhoršilo), ale také o nároky na odškodnění. Pokud byste úmyslně zhoršily Váš zdravotní stav, bude vám následně krácena kompenzace / odškodnění pracovního úrazu od zaměstnavatele.
Uvádějte pravdivé údaje o vzniku pracovního úrazu
Nesprávné a neúplné informace mohou velmi zkomplikovat vaši cestu k získání nároků z pracovního úrazu. Nesnažte, aby vaše a činy vedoucí k pracovnímu úrazu vypadaly lépe, než se skutečně staly a v rámci konzultace s vaším zástupcem vždy uvádějte úplné a pravdivé informace o původu a rozsahu vašich zranění z pracovních úrazů.
Stejně tak je zásadní, zda nebyly události vedoucí k pracovnímu úrazu poznamenány přítomností alkoholu, případně jiných omamných a psychotropních látek. Každý zaměstnanec je povinen podřídit se provedení zkoušky na zjištění vlivu omamných a psychotropních látek na pracovišti, obdobně v případě zranění provádí hodnocení vlivu ošetřující lékař. Přítomnost omamných látek ovšem není zásadní jen v případě zaměstnance raněného pracovním úrazem, ale je důležitá i pro posouzení jednání ostatních pracovníků na pracovišti při hledání příčiny pracovního úrazu. Záznamy o pracovním úrazu by měly obsahovat pravdivé skutečnosti, nezapomínejte, že pracovní úraz často vidí očití svědkové, kteří následně o jeho průběhu podají svědectví.
Nesnažte se chránit zájmy zaměstnavatele
Pokud zranění zaměstnance souvisí s výkonem práce, vždy uveďte ošetřujícímu lékaři, že se pracovní úraz stal v rámci pracoviště. Nesnažte se v těchto chvílích chránit zájmy svého zaměstnavatele, ale soustřeďte se na ochranu vašich vlastních zájmů. Zájmy zaměstnavatele z hlediska hrozící pokuty / odškodnění za pracovní úraz bude možné chránit i později v dalším postupu práv zaměstnance z pracovního úrazu. Zaměstnavatel je navíc pro případ vzniku pracovního úrazu ze zákona pojištěn. Výplatu odškodnění pracovního úrazu tak často provádí zdravotní pojišťovna zaměstnavatele.
Bezpečnost práce je jedním ze základních práv zaměstnance na pracovišti. Každý pracovní úraz může být následkem nedostatku BOZP zaměstnavatele. Díky pracovnímu úrazu může zaměstnavatel získat povědomí o rizikovosti provozu a předejít další pracovním úrazům na straně ostatních zaměstnanců (i fatálních - s následkem smrti).
Neuzavírejte se zaměstnavatel dohody bez porady s expertem
Pracovní úraz zaměstnance je na Vaší straně spojen s celou řadou nároků, kterou mohou být odškodněny a uspokojeny. Abyste získali maximální výši odškodnění, musíte provést komplexní hodnocení všech vašich nároků. Zaměstnavatel v případě pracovního úrazu může mít tendenci nabídnou Vám dohodu o odškodnění vašich nároků. Nezřídka nabídnutá částka vyrovnání neobsahuje veškeré nároky zaměstnance, které by jinak dosáhl, kdyby se poradil s expertem.
Kontaktujte experta nebo náš portál právo zaměstnance, abychom vám v těchto případech mohli. Díky tomu si můžete být jisti, že kompenzace a odškodnění pracovního úrazu bude zahrnovat veškeré nároky, které v dané situaci můžete získat.
Právo zaměstnance radí
Co nedělat při pracovním úrazu a jak získat co nejvyšší odškodnění se dozvíte díky našemu portálu právo zaměstnance. Bráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Současně poskytujeme zaměstnancům základní vzdělání a pomoc v oblasti pracovního práva i jejich práv (náš blog).
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.