V předchozím článku jsme se věnovali nesplnění předpokladů a požadavků ze strany zaměstnance. Dnes se budeme věnovat tématu neuspokojivých pracovních výsledků jako možný důvod výpovědi ze strany zaměstnavatele. Pokud jako zaměstnanec opakovaně porušujete své povinnosti řádného výkonu práce pro zaměstnavatele, vyzve Vás k provedení nápravy (typicky vytýkacím dopisem). Nedojde-li k provedení nápravy, může zaměstnavatel při splnění podmínek zákona přistoupit k výpovědi.
Podmínky výpovědi
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, pokud zaměstnanec dosahuje neuspokojivých pracovních výsledků. K podání výpovědi však musí být splněny i další podmínky:
1) zaměstnanec dosahuje bez zavinění zaměstnavatele neuspokojivých pracovních výsledků,
2) zaměstnavatel zaměstnance v době posledních 12 měsíců písemně vyzval k jejich odstranění a
3) zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil.
Neuspokojivé pracovní výsledky
Pokud zaměstnanec odbývá pracovní úkoly a odevzdává je v nekvalitní formě, může se jednat o neuspokojivé pracovní výsledky. Neznamená to však, že po každém menším pochybení může zaměstnanec přijít o práci. Nedostatky se musí opakovat nebo jde o nedostatky, která trvají delší dobu. Zpravidla nebude neuspokojivým pracovním výsledkem zaměstnance, vyskytne-li se vytýkaný nedostatek pouze jednou.
Opakované nedostatky
Nedostatky musí zaměstnavatel zaměstnanci vytknout. Pokud zaměstnanec nedostatky odstraní, nemůže s ním zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr. K výpovědi může dojít pouze, pokud se od předchozí výzvy vyskytnou nedostatky opakovaně. V případě, že by zaměstnavatel vytýkal zaměstnanci stejné nedostatky, které mu již někdy vytýkal, nemusí zaměstnavatel zaměstnanci posílat novou výzvu k jejich odstranění.
Pro platnost výpovědi je rozhodující fakt, že neuspokojivé pracovní výsledky objektivně existují a trvají delší dobu.
Vytýkací dopis
Vytýkací dopis zaměstnavatel doručuje zaměstnanci do vlastních rukou. Vytýkací dopis je písemný, zaměstnavatel musí konkrétně vymezit nedostatky zaměstnance a poskytnout mu přiměřenou lhůtu, ve které má nedostatky odstranit. Podrobnosti k vytýkacímu dopisu naleznete v předchozím článku. Výpověď může zaměstnavatel dát zaměstnanci pouze, pokud zaměstnanec ve lhůtě vytýkané nedostatky neodstranil.
Zaměstnavatel může k výpovědi přistoupit i před uplynutím přiměřené lhůty, je-li nepochybné, že zaměstnanec nemůže nedostatky do uplynutí lhůty odstranit. Zaměstnavatel tak usuzuje zejména s ohledem na povahu a množství nesplněných úkolů zaměstnance, stav jejich rozpracovanosti, a s přihlédnutím k dosavadnímu přístupu zaměstnance. Musí být ale naprosto zřejmé, že zaměstnanec nemůže nedostatky ve lhůtě odstranit. V případném sporu o platnost výpovědi je na zaměstnavateli, aby prokázal, že zaměstnanec nemohl nedostatky ve lhůtě odstranit.
Závěr
K výpovědi pro neuspokojivé pracovní výsledky zaměstnavatel přistoupí, pokud zaměstnanec přes vytýkací dopis zaměstnavatele a poskytnutí dostatečného času k nápravě, dosahuje neuspokojivých pracovních výsledků. Ve vytýkacím dopisu zaměstnavatel uvede, které konkrétní výhrady vůči práci zaměstnance mu vytýká a jakou dobu poskytl zaměstnanci k nápravě. Neuspokojivé pracovní výsledky posuzuje sám zaměstnavatel. Soud není tímto posouzením vázán a o platnosti výpovědi rozhoduje na základě svého uvážení.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.