V sérií našich článků se postupně věnujeme nejčastějším příčinám pracovních úrazů. Pád z výšky patří k nebezpečným pracovním úrazům a mnohdy končí i smrtí. Jako pád z výšky je definován let těla vzduchem, který dosáhne vzdálenosti nejméně 1,5 m. Vzdálenost je posouzena jako výškový rozdíl mezi místem, zahájení pádu (pracoviště nebo komunikace), a nejnižší úrovní, kde dochází k zastavení pádu. Patří sem např. pád z okna, střechy domu, lešení, ale také pád do šachty nebo studny.
Následek pádu z výšky jako pracovního úrazu
Pád z výšky musí splnit definiční znaky pracovního úrazu podle zákona. Půjde tedy o poranění zaměstnance vzniklé při plnění pracovních povinností pro zaměstnavatele (v souvislsoti s výkonem práce). Drobné oděrky, modřiny bývají sice nepříjemnou záležitostí, ale významné nároky spojené s pracovním úrazem nepřinesou. Důsledky vzniklé pádem z výšky ale mohou být i horší, které podstatně poznamenají zdraví a život zaměstnance. Nejbezpečnější důsledky pádu patří:
- vnitřní krvácení,
- otřes mozku,
- zlomenina lebeční kosti,
- zlomenina nohy nebo ruky,
- zlomenina pánve či hrudníku (žebra),
- poranění páteře a míchy,
- zabodnutí cizího tělesa do těla,
- šok,
- ztráta vědomí,
- zástava krevního oběhu.
Postup při pádu z výšky s pracovním úrazem
Ochrana zdraví zaměstnance
Jestliže budete svědky pádu z výšky a budete poskytovat první pomoc. Tak v první řadě nepanikařte a zachovejte klidnou hlavu. Hlavně se zraněným nehýbejte, protože může mít poranění páteře nebo míchy. Pokud zraněný krvácí, zastavte krvácení, poté zamezte rotaci páteře a proveďte prohmatání zraněného, kdy prohmatem po celém těle identifikujete případná bolestivá místa, zlomeniny a případnou necitlivost v dolních končetinách.
Nahlášení pracovního úrazu zaměstnavateli
Nezapomeňte pracovní úraz nahlásit svému zaměstnavateli nebo oddělení lidských zdrojů, jež má povinnost zapsat pracovní úraz do knihy úrazů. Svůj pracovní úraz také nahlašte svému ošetřujícímu lékaři . To je důležité pro odškodnění za pracovní úraz a také pro bodové hodnocení pracovního úrazu. O tom jak, postupovat při pracovním úraze si můžete přečist naše předchozí články, jak postupovat při pracovním úraze 1. část a 2. část.
Nároky zaměstnace z pracovního úrazu
Následně jako zaměstnanec máte zájem získat nároky z pracovního práva, které vám v souvislosti s pracovním úrazem náleží (více zde). K tomu potřebujete zjistit. prokázat okolnosti vzniku pracovního úrazu, což budete prokazovat skrze provedená hlášení pracovního úrazu Vás i ostatních zaměstnanců. Poškození zdraví budete prokazovat skrze lékařské zprávy. Jako zaměstnanec máte nejčaszěji nároky spojené s pracovním úrazem v podobě bolestného, ztížení společenského uplatnění, náhrady mzdy, vzniklé škody a odstupného (více zde). Jednotlivé položky odškodnění jsme si pro Vás připravili v konkréích článcích na toto téma, na něž si dovolujeme odkázat.
Znejte svá práva zaměstnance
Závěrem lze konstatovat, že se jedná o velmi nebezpečný pracovní úraz, zejména na stavbách. Proto dodržujte veškeré bezpečnostní pravidla a postupy, mějte pracovní pomůcky, které Vás proti pádu ochrání (jištění, lešení se zábradlím, pracovní plošiny). Choďte ve výškách po površích u kterých jste si jistí, že Vás udrží a nepropadnou se s Vámi.
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím právních expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu známému pracovní úraz a potřebujete pomoci. Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociální sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně a neváhejte nám kdykoli napsat.