Ať už pracujete jako asistentka a popálíte se kávou nebo pracujete v laboratoři a popálíte se chemikálii či pracujete s elektřinou a popálíte se elektrickým proudem, pokaždé se bude jednat o pracovní úraz. V tomto článku se dozvíte, co dělat, jestliže se popálíte v pracovní době.
Intenzita popálení z pracovního úrazu
Samotné popáleniny dělíme na 4 stupně.
První stupeň popáleniny je bolestivý, ale dá se snadno ošetřit a po několika dnech se pokožka zregeneruje. Typicky se jedná o spálení na slunci.
Druhý stupeň popáleniny je hlubší a dělí se na dvě podskupiny. Jestliže se jedná o první podskupinu, tak je zasažena vrchní část kůže a kapiláry, drobné cévy, jež se nacházejí v kůži. Příznakem tohoto typu popálení je puchýř naplněný průhlednou kapalinou, který se objeví na místě popáleniny. Samotná popálenina se zahojí za nějaké 2-3 týdny. Typickým úrazem je opaření se vřelou vodou nebo párou, nebo popáleniny od oleje. Jestliže se jedná o druhou podskupinu, tak je zasažena hlubší část kůže a po zahojení se Vám na místě vytvoří jizva. Hojení tohoto popálení trvá 3-6 týdnů a příčinou bývá popálení ohněm.
Při třetím stupni, který je závažný, dochází k nevratnému poškození celé kůže, kdy je kůže bílá až šedá a hojení vyžaduje kožní štěp.
Nejzávažnějším stupněm je čtvrtý stupeň, kdy je poškozená celá kůže i podkožní tkanivo, svaly a kosti.
Nároky na odškodnění zaměstnance při pracovním úrazu
Právo zaměstnance při pracovním úrazu zahrnuje právo na výplatu odškodnění pracovního úrazu. Výše nároků se odvíjí v části z příjmů zaměstnance a dále dle bodového hodnocení vydaného v souvislosti zásahu do tělesné integrity zaměstnance (intenzity pracovního úrazu):
- Náhrada mzdy po dobu trvání DPN - doplatek mzdy,
- Náhrada mzdy po skončení DPN - dorovnání sníženého příjmu (renta od zaměstnavatele)
- Bolestné - kompenzace vzniklé bolesti dle dosažených bodů (více článek zde)
- Ztížení společenského uplatnění - zhoršené uplatnění v rámci společenského života (více článek zde) i vývoj stavu zaměstance (např. rozvoj PTSD)
- Zaměstnanci náleží také odstupné, skončí-li pracovní poměr výpovědí podle zákona (více o výpovědi ze zdravotních důvodů - podmínky a samotná výpověď).
- Náhrada škody - získáte zdokladované položky, které jste museli v souvislosti s pracovním úrazem vynaložit (léčba, doprava, rekonvalescence)
Příčiny a první pomoc při popálení zaměstnance
Příčiny popálenin jsou různé a záleží na na druhu vykonáváné práce. Pracovním úrazem je popálení, jestliže se zaměstnanec popáli kávou nebo čajem, který připravuje. Dalšími možnými příčinami může být popálení se ohněm, chemikáliemi a mnoho dalšího.
Při popálenině určitě zavolejte záchrannou službu a dodržujte jejich pokyny. Jako první odstraňte zdroj tepla nebo ho přesuňte mimo dosah. Při méně závažných popáleninách chlaďte popálené místo pod tekoucí studenou vodou, dokud neucítíte úlevu. Sundejte z okolí popáleniny různé prstýnky, řetízky či náramky, protože místo může natéct a dále použijte sterilní obvaz a místo obvažte. Při závažnějším popálení počkejte až přijede záchranná služba a řiďte se pokyny operačního střediska.
Samozřejmostí je abyste svůj pracovní úraz nahlásili svému zaměstnavateli, který má poté zákonnou povinnost pracovní úraz zaznamenat do knihy pracovních úrazů a zajistit Vám lékařské ošetření. Tento krok je důležitý i pro bodové ohodnocení pracovního úrazu podle vyhlášky vlády č. 277/2015 Sb. Také vlivem popálení může dojít ke ztížení společenského uplatnění a Vy tak máte nárok na náhradu škody, kterou jste si pracovním úrazem způsobili. Jak postupovat v případě pracovního úrazu si můžete přečist v předchozích příspěvcích: Jak postupovat v případě pracovního úrazu část 1. a část 2..
Znejte svá práva zaměstnance
Závěrem lze konstatovat, že popálenina může být rovněž závažným pracovním úrazem. Proto vždy dodržujte veškeré bezpečnostní předpisy a opatrně manipulujte s hořlavými látkami a otevřeným ohněm či jeho zdrojem.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemoci z povolání prostřednictvím expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.