Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu (rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 26. ledna 2024, sp. zn. 21 Cdo 3408/2022) vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, v jakém případě může být posttraumatická stresová porucha kvalifikována jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.
Vymezení pracovního úrazu
Podle zákoníku práce je pracovním úrazem poškození zdraví zaměstnance při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi, způsobené krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů. Nejvyšší soud zdůraznil, že poškození může být nejen fyzické, ale také psychické. V případě PTSD může být traumatická událost na pracovišti, extrémně vybočující z běžných podmínek, považována za pracovní úraz.
PTSD jako následek stresující události na pracovišti
Zaměstnanec v této kauze nebyl přímým účastníkem sesuvu zeminy, ale byl svědkem události, při které byl zeminou zavalen jeho kolega. V době závalu se zaměstnanec nenacházel přímo v tunelu, ale v nákladním autě u vjezdu do tunelu, a proto nebyl přímým svědkem samotného závalu, viděl pouze prach, který se po závalu objevil.
Nejvyšší soud zdůraznil, že i svědectví zaměstnance může být relevantní, pokud by byl vystaven extrémním okolnostem při plnění svých pracovních úkolů. Posttraumatická stresová porucha, která v tomto případě u zaměstnance vedla k invaliditě ve třetím stupni, byla uznána jako následek mimořádně intenzivního stresujícího zážitku.
Nejvyšší soud také jasně stanovil, že zaměstnanec musí být buď přímým účastníkem, nebo přímým svědkem události, která vyvolala PTSD. Pouhé vnímání vedlejších projevů (např. prachu) samo o sobě nestačí k naplnění kritérií pracovního úrazu. Nejvyšší soud proto v tomto konkrétním případě rozhodl, že se nejednalo o pracovní úraz, protože zaměstnanec zával přímo neviděl.
Závěr
Rozhodnutí Nejvyššího soudu stanovilo podmínky, při jejichž naplnění mohou být psychické následky extrémních situací na pracovišti, které se rozvinuly v posttraumatickou stresovou poruchu, považovány za pracovní úraz.
Obecný postup, co dělat, když se Vám v práci stane úraz, naleznete zde a v navazujícím článku. Přečtěte si také, jaké máte po vzniku pracovního úrazu nároky.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.