Zaměstnanec může v průběhu pracovního poměru dočasně ztratit možnost vykonávat přidělenou práci. Jde o situaci, kdy zaměstnanec práci vykonávat chce, ale není toho schopen pro nepříznivý zdravotní stav, který utrpěl v důsledku např. nemoci z povolání či pracovního úrazu (nebo jiné příčiny).
Zaměstnanci tím vzniká výpadek příjmu, který je částečně kompenzována náhradami zaměstnavatele. Jako kompenzaci dočasné pracovní neschopnosti mohou pracující čerpat náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti (např. pracovní úraz, nemocenská).
Principy dočasné pracovní neschopnosti
Zaměstnanec i zaměstnavatel jsou součástí systému veřejného pojištění. Účast je u všech zaměstnanců a zaměstnavatelů povinná ( s výjimkami) a odvody provádí zaměstnavatel. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti poskytuje ošetřující (obvodní lékař) zaměstnance vystavením tzv. Neschopenky.
Povinnosti k zaměstnavateli
Neprodleně po zjištění dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance jste povinni sdělit svému zaměstnavateli o existenci a trvání pracovní neschopnosti (emailem, telefonicky). Podobně postupujete také v případě, že bude dočasná pracovní neschopnost prodloužena.
Povinnosti k lékaři
Lékař Vám předá základní údaje o dočasné pracovní neschopnosti, jejím trvání a datum provedení kontroly. Dále Váš lékař zašle údaje o pracovní neschopnosti OSSZ. Podklady k dočasné pracovní neschopnosti nemusíte zaměstnavateli předávat. Praktický lékař podá základní informace a podklady k Vašemu stavu elektronicky prostřednictvím (E-neschopenky), kde se zaměstnavatel může s podklady seznámit.
Dočasná platební neschopnost a výplata náhrady
Prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti
V prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti provádí úhradu zaměstnavatel v podobě tzv. Náhrady mzdy (jde o průměrný mzdový výdělek zaměstnance za předcházející období). Vyměřovací základ je tak přímo ovlivněn výší průměrného výdělku, ale také jiných skutečností (např. Dovolená sníží vyměřovací základ, neboť se rovněž jedná o náhradu mzdy).
Více než 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti
Dočasná pracovní neschopnost zaměstnance, která přesáhne 14 dnů je hrazena státem. Náhradu mzdy následně vyplácí orgán Okresní správy sociálního zabezpečení podle příslušného sídla zaměstnavatele.
Dočasná pracovní neschopnost a povinnosti zaměstnance
Jako zaměstnanec v rámci dočasné pracovní neschopnosti musíte:
- Zajít k lékaři
- Být uznán dočasně pracovně neschopným zaměstnancem
- Oznámit dočasnou pracovní neschopnost zaměstnavateli
- Dodržovat nařízený režim dočasné pracovní neschopnosti (při porušení hrozí zejména ztráta a/nebo zkrácení náhrady mzdy a výpověď ze strany zaměstnavatele) na oznámené adrese
- Umožnit provedení kontroly na adrese výkonu dočasné pracovní neschopnosti
Oznámení a doklady vykonávané dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance provádí lékař a jsou dostupné zaměstnavateli i OSSZ (oběma organizacím, které poskytují výplatu náhrady mzdy). Pokud byla dočasná pracovní neschopnost způsobena pracovním úrazem a/nebo jde o důsledek plynoucí z utrpěné nemoci z povolání, budete následně moci uplatnit i práva na doplatek průměrného výdělku (pokud dodržíte pravidla režimu dočasné pracovní neschopnosti) a další nároky související se vzniklým pracovním úrazem zaměstnance.
Pomáháme chránit práva zaměstnance
Příspěvek jsme věnovali režimu dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance, co tento režim pro zaměstnance znamená a jaké jsou jeho základní povinnosti s tímto spojené. Pokud vám náš článek pomohl, budeme rádi, pokud nám pomůžete tento projekt sdílet. Máte-li problém, my Vám pomůžeme.
Sledujte nás na našich sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.