Dočasná pracovní neschopnost

Zaměstnanec může v průběhu pracovního poměru dočasně ztratit možnost vykonávat přidělenou práci. Jde o situaci, kdy zaměstnanec práci vykonávat chce, ale není toho schopen pro nepříznivý zdravotní stav, který utrpěl v důsledku např. nemoci z povolání či pracovního úrazu (nebo jiné příčiny). 

Zaměstnanci tím vzniká výpadek příjmu, který je částečně kompenzována náhradami zaměstnavatele. Jako kompenzaci dočasné pracovní neschopnosti mohou pracující čerpat náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti (např. pracovní úraz, nemocenská). 

Principy dočasné pracovní neschopnosti

Zaměstnanec i zaměstnavatel jsou součástí systému veřejného pojištění. Účast je u všech zaměstnanců a zaměstnavatelů povinná ( s výjimkami) a odvody provádí zaměstnavatel. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti poskytuje ošetřující (obvodní lékař) zaměstnance vystavením tzv. Neschopenky. 

Povinnosti k zaměstnavateli

Neprodleně po zjištění dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance jste povinni sdělit svému zaměstnavateli o existenci a trvání pracovní neschopnosti (emailem, telefonicky). Podobně postupujete také v případě, že bude dočasná pracovní neschopnost prodloužena.

Povinnosti k lékaři

Lékař Vám předá základní údaje o dočasné pracovní neschopnosti, jejím trvání a datum provedení kontroly. Dále Váš lékař zašle údaje o pracovní neschopnosti OSSZ. Podklady k dočasné pracovní neschopnosti nemusíte zaměstnavateli předávat. Praktický lékař podá základní informace a podklady k Vašemu stavu elektronicky prostřednictvím (E-neschopenky), kde se zaměstnavatel může s podklady seznámit. 

Dočasná platební neschopnost a výplata náhrady

Prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti

V prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti provádí úhradu zaměstnavatel v podobě tzv. Náhrady mzdy (jde o průměrný mzdový výdělek zaměstnance za předcházející období). Vyměřovací základ je tak přímo ovlivněn výší průměrného výdělku, ale také jiných skutečností (např. Dovolená sníží vyměřovací základ, neboť se rovněž jedná o náhradu mzdy).

Více než 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti

Dočasná pracovní neschopnost zaměstnance, která přesáhne 14 dnů je hrazena státem. Náhradu mzdy následně vyplácí orgán Okresní správy sociálního zabezpečení podle příslušného sídla zaměstnavatele. 

Dočasná pracovní neschopnost a povinnosti zaměstnance

Jako zaměstnanec v rámci dočasné pracovní neschopnosti musíte:

  1. Zajít k lékaři 
  2. Být uznán dočasně pracovně neschopným zaměstnancem
  3. Oznámit dočasnou pracovní neschopnost zaměstnavateli 
  4. Dodržovat nařízený režim dočasné pracovní neschopnosti (při porušení hrozí zejména ztráta a/nebo zkrácení náhrady mzdy a výpověď ze strany zaměstnavatele) na oznámené adrese
  5. Umožnit provedení kontroly na adrese výkonu dočasné pracovní neschopnosti 

Oznámení a doklady vykonávané dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance provádí lékař a jsou dostupné zaměstnavateli i OSSZ (oběma organizacím, které poskytují výplatu náhrady mzdy). Pokud byla dočasná pracovní neschopnost způsobena pracovním úrazem a/nebo jde o důsledek plynoucí z utrpěné nemoci z povolání, budete následně moci uplatnit i práva na doplatek průměrného výdělku (pokud dodržíte pravidla režimu dočasné pracovní neschopnosti) a další nároky související se vzniklým pracovním úrazem zaměstnance.

Pomáháme chránit práva zaměstnance

Příspěvek jsme věnovali režimu dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance, co tento režim pro zaměstnance znamená a jaké jsou jeho základní povinnosti s tímto spojené. Pokud vám náš článek pomohl, budeme rádi, pokud nám pomůžete tento projekt sdílet. Máte-li problém, my Vám pomůžeme. 

Sledujte nás na našich sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.

Dočasná pracovní neschopnost

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Postřelení zaměstnance jako pracovní úraz

Postřelení zaměstnance jako pracovní úraz

Věnujeme se případům pracovních úrazů, které nám prostřednictvím práva zaměstnance zašlete. Postřelení jako pracovní úraz je v našem prostředí poměrně vzácné, nicméně v některých specifických pracovních prostředích může nastat. Použití střených zbraní obvykle nastává v ozbrojených složkách, jako jsou policisté, vojáci, bezpečnostní pracovníci nebo při manipulaci s municí ve výrobních závodech.

Popálení olejem jako pracovní úraz

Popálení olejem jako pracovní úraz

Působením zevních vlivů na vašem pracovním prostředí může dojít k popálení. Gastro provoz bývá spojen s užíváním velmi horkých povrchů a tekutin. Jednou z nejčastějších nehod při poskytování stravovacích služeb na těchto pracovištích bývá popálenina olejem jako pracovní úraz. V tomto článku se dozvíte, co dělat, jestliže se popálíte olejem v pracovní době a jak se případně domáhat odškodnění, pokud se stal pracovní úraz v souvislosti s výkonem práce na pracovišti (například nevhodně zabezpečeným pracovištěm).

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek