Práva zaměstnance při pracovním úrazu

Zjednodušeně jde o dopad do zdraví zaměstnance v souvislosti s výkonem práce pro zaměstnavatele. Pracovní úraz je zásah do zdraví (nebo i smrt) zaměstnance krátkodobým, náhlým působením vnějších vlivů,  při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi, vzniklá nezávisle na vůli zaměstnance (nechce si sám přivodit). Jaká jsou práva zaměstnance při pracovním úrazu a se dozvíte v tomto článku

Co je pracovní úraz?

Ne každé poranění zaměstnance je pracovním úraz. Jen událost, která splní podmínky stanovené zákonem (zákoníkem práce) bude považována za pracovní úraz. Oprávnění zaměstnance spojená s pracovním úrazem lze tedy stáhnout jen na ty situace, o kterých to zákon stanoví. Základním předpokladem je splnění definičních znaků takové události. Podmínky režimu pracovních úrazů podle zákoníku práce.

Definiční znaky (pro příklad např. Situace zlomenina palce při pádu palety na nohu zaměstnance):

  1. poškození zdraví nebo smrt zaměstnance (pád palety zaměstnanci způsobil zlomeninu palce), 
  2. došlo-li k němu nezávisle na jeho vůli (zaměstnance si nechtěl způsobit újmu a šlo o souhru působení více vlivů) 
  3. krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů (gravitace/náhlý pád palety způsobil zlomeninu)
  4. při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním (stalo se tak v době plnění pracovních úkolu zaměstnance na pozici skladník)
  5. pracovním úrazem je dále úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů (došlo při plnění pracovních úkolů na dané pozici).

Další časté příčiny můžete najít v článku zde.

Co není pracovním úrazem?

Absentují-li definiční prvky (např. Zaměstnanec utrpěl poranění nebo poškození, ale mimo pracoviště), půjde o nepříjemnou skutečnost, ale nebude se jednat o pracovní úraz. To neznamená, že by zaměstnanci nevznikl žádný nárok na odškodnění. Nemusí se však jednat o nárok zaměstnance podle pracovního práva, a odškodnění nebude moc zaměstnanec požadovat na zaměstnavateli. 

Zákon zároveň stanoví, kdy se nejedná o pracovní úraz zaměstnance. Rovněž stanoví případy, kdy nárok odškodnění zaměstnanci nevzniká pro porušení pracovně právních povinností podstatným způsobem (případně možné krácení, je-li jen částečně na zavinění zaměstnance).

Například situace, pokud se zaměstnanec zraní v nočních hodinách na chodbě ubytovacího zařízení (budovy) po skončeném školení zaměstnanců. I když zaměstnavatel poskytne zaměstnanci ubytování (např. v souvislosti se školením), samotné přespávání v ubytovacím zařízení není v přímé souvislosti s výkonem zaměstnání. Vracející se zaměstnanec často posilněn nápoji s více než osvěžujícím charakterem pak rovněž v tomto případě nemusí požívat práv spojených s úrazem v práci. 

Návod, co dělat (více zde) a nedělat (více zde) v souvislosti s pracovními úrazy jsme pro Vás připravili ve zvláštních příspěvcích.

Nároky na odškodnění zaměstnance při pracovním úrazu

Právo zaměstnance při pracovním úrazu zahrnuje právo na výplatu odškodnění pracovního úrazu. Výše nároků se odvíjí v části z příjmů zaměstnance a dále dle bodového hodnocení vydaného v souvislosti zásahu do tělesné integrity zaměstnance (intenzity pracovního úrazu):

  1. Náhrada mzdy po dobu trvání DPN - doplatek náhrady mzdy,
  2. Náhrada mzdy po skončení DPN - po skončení dočasné pracovní neschopnosti jako dorovnání sníženého příjmu (renta od zaměstnavatele)
  3. Bolestné - dle bodového ohodnocení získáte odškodnění vzniklé bolesti (více článek zde)
  4. Ztížení společenského uplatnění - v rozsahu určeném znalcem dostane odškodnění ve formě snížení uplatnění v rámci společenského života (více článek zde) i vývoj stavu zaměstance (např. rozvoj PTSD)
  5. Zaměstnanci náleží také odstupné, pokud zaměstnavatel musí ukončit pracovní poměr výpovědí podle zákona (více o výpovědi ze zdravotních důvodů - podmínky a samotná výpověď).
  6. Náhrada škody - získáte zdokladované položky, které jste museli v souvislosti s pracovním úrazem vynaložit (léčba, doprava, rekonvalescence)

Práva na odškodnění osob blízkých při pracovním úrazu

Dojde-li k pracovnímu úrazu zaměstnance, není poškozený zaměstnanec jedinou osobou s právy na odškodnění. Možnosti získání nároků se týkají rovněž nejbližší členů rodiny, kteří jsou pracovním úrazem zaměstnance poznamenáni (zejména těch, kteří jsou odkázáni na zaměstnance poznamenaného pracovním úrazem).

Při odkázáni člena rodiny na výživu má tento člen rodiny právo na peněžitý příspěvek. Dojde-li následkem pracovního úrazu k úmrtí zaměstnance, mají členové rodiny nároky na odškodnění utrpení, které následkem smrti zaměstnance zažili. Bohužel některé nároky zemřelého zaměstnance (ztížení společenského uplatnění a bolestné nebo odstupné) na členy rodiny nepřechází. Nároky pozůstalých tak mohou být oproti nárokům samotného zaměstnance podstatně nižší.

Právo na objasnění příčin pracovního úrazu

Dojde-li k poranění zaměstnance, musí zaměstnavatel provést záznam do knihy pracovních úrazů. Záznam je zjednodušeně přehledné zápis/vylíčení událostí, které se zaměstnanci staly, než došlo k poškození jeho zdraví na pracovišti. Obsahuje údaje a záznamy, které slouží k objasnění příčiny poranění (např. zlomeniny nb úrazu hlavy) zaměstnance na pracovišti. 

Zaměstnavatel musí provést zápis do knihy pracovních úrazů. Událost musí odpovídat skutečnému průběhu, který se reálně stal. Všichni zaměstnanci mají povinnost uvést veškeré nezbytné informace a skutečnosti, které ke vzniku pracovního úrazu vedly. 

Právo podílet se na zjištění příčiny a vyhodnocení situace jako pracovního úrazu. Jako zaměstnanec poraněný pracovním úrazem máte možnost podílet se na objasnění příčiny. Prvotním krokem je sdělení o tom, že se Vám stal právní úraz a jakým způsobem. K popisu toho, co se stalo můžete také navrhnout provedení svědectví přítomných osob / dostupných kamerových záznamů. 

Možnost zjistit a rozparovat nálezy pracovního úrazu. Máte možnost nahlédnout a získat opisy dostupné dokumentace / zápisu z knihy pracovních úrazů. Toto právo Vám do budoucna zajistí možnost získat odškodnění. Případné rozpory zápisu se skutečným stavem můžete rozparovat. Pokud zaměstnavatel neprovede žádný zápis, můžete se dokonce pro nesplnění povinnosti zaměstnavatele obrátit na inspekci práce s Vaším podnětem.

Zotavení z pracovního úrazu

Důsledek pracovního úraz je vždy negativní zásah do zdraví zaměstnance. Často je spojeno s bolestí a dočasnou pracovní indispozicí. Jako zaměstnanec po pracovním úrazu musíte stabilizovat zdravotní stav. Nemůžete být ze strany zaměstnavatele nuceni krátit čas potřebný pro vaše uzdravení. 

Zaměstnanec po dobu dočasné právní neschopnosti pobírá dávky tzv. Nemocenské. Jde o peněžitý příspěvek od zaměstnavatele / následně od státu, který zaměstnanec po dobu nemožnosti vykonávat práce čerpá. První dny dočasné pracovní neschopnosti hradí Váš zaměstnavatel. Následně od 15. dne trvání nemocenské hradí tuto povinnost stát. Nejdéle Vám může být příspěvek vyplácen 380 dnů (následně budete moci získat invalidní důchod, pokud budete uznána částečné/úplné omezení vykonávat práci). Základní výše nemocenské se odvíjí od vaší průměrné mzdy a činí 60% vyměřovacího základu. Od 31. dne trvání nemocenské se následně počítá ve výši 66% vašeho denního vyměřovacího základu. 

Nárok z nemocenského příspěvku ve své výši neodpovídá mzdě, kterou byste mohli jako zaměstnanec získat, pokud by se Vám pracovní úraz nestal. Po dobu trvání pracovní neschopnosti dostáváte nižší částku, která však následně bude proplacena ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen kompenzovat nárok z náhrady útlé mzdy po dobu trvání pracovní neschopnosti

Právo na prevenci pracovních úrazů

Každý zaměstnanec má právo na to, aby byla jeho práce prováděna v bezpečném prostředí. V závislosti na konkrétním provozu musí zaměstnavatel zajistit, aby byl chráněn zdraví a život zaměstnanců. Zaměstnanci musí být v rámci bezpečnosti práce vybaveni ochrannými pomůckami a dále proškoleni v oblasti řízení bezpečnosti. Prevence vzniku pracovního úrazu je zásadní. Zaměstnanec má právo na ochranu před vznikem pracovního úrazu.

Proč nás to v souvislosti se vznikem pracovního úrazu zajímá? Porušení povinností zaměstnavatele v otázce BOZP zaměstnance je zásadním proviněním na straně zaměstnavatele. Díky tomu je usnadněna pozice zaměstnance při vzniklém pracovním úrazu (příčiny jsou podstatně na straně zaměstnavatele).

Právo zaměstnance na přeřazení po pracovním úrazu

Po návratu do práce máte jako zaměstnanec právo na to, aby pracovní podmínky umožnili navrátit se do původního zaměstnání. Pokud pracovní úraz zaměstnance znemožňuje, aby zaměstnanec vykonával původní práci, může zaměstnanec žádat přeřazení na jiné místo (co mu pracovní náplň umožní). Jestliže zdravotní stav zaměstnance jako následek pracovního úrazu neumožní výkon původní práce, je zaměstnavatel povinen takového zaměstnance propustit a vyplatit zaměstnanci odstupné. Pracovní poměr tím skončí k definovanému dni. Zaměstnanci bude na základě dohody, případně výpovědi uhrazeno 12 měsíční odstupné. Výše odstupného  se vypočítá z průměrného výdělku zaměstnance (náhrada mzdy). Odstupné je zaměstnanci vyplaceno vždy po zohlednění a odvodech všech daní a poplatků, které podle zákona musí zaměstnavatel z příjmu zaměstnance odvést.

Právo zaměstnance pomáhá při pracovním úrazu

Nároky zaměstnance při pracovní úrazu se liší v závislosti na tom, co se skutečně zaměstnanci stalo. Odškodnění závisí na rozsahu újmy do zdraví zaměstnance (i osob blízkých) i na tom, zda ze strany zaměstnance nedošlo k porušení právních povinnost BOZP / jiných právních povinností (trestní čin / správní delikt). Pracovní úraz je jedním ze zákonných institutů, které směřují k odškodnění zaměstnance při újmě a zdraví   v důsledku plnění pracovních povinností. Primárně je určen k odškodnění pracovníka, nicméně v praxi bývá i zneužíván. Pro obě strany je zásadní vyšetření děje, který poranění způsobil. Pro případ budoucího sporu, jeho právní posouzení i přiznání nároku soudem jsou informace a na jejich základě přijaté závěry naprosto klíčové.  

Pokud se Vám jako zaměstnanci stal pracovní úraz, můžete nás kontaktovat a my vám pomůžeme získat nároky zaměstnance při vzniku pracovního úrazu. Pokud se Vám náš článek líbí, nezapomeňte sdílet a komentovat v rámci našich sociálních sítí Instagram, Facebook či LinkedIn.

Práva zaměstnance při pracovním úrazu

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Co je záznam o pracovním úrazu?

Co je záznam o pracovním úrazu?

O každém závažnějším pracovním úrazu musí být podle zákona vyhotoven záznam. Jde o povinnost zaměstnavatele vytvářet a uchovat dokumentaci o pracovních úrazech vzniklých na jeho pracovištích. Záznam o pracovním úrazu musí být zaměstnavatele vždy vyhotoven, pokud má pracovní úraz za následek pracovní neschopnost zaměstnance delší než tři dny a/nebo dojde-li k úmrtí zaměstnance. Záznam o pracovním úrazu je dále součástí tzv. Knihy úrazů. Jde o kompletní evidenci zaměstnavatele ke všem pracovním úrazům zaměstnanců.

Postřelení zaměstnance jako pracovní úraz

Postřelení zaměstnance jako pracovní úraz

Věnujeme se případům pracovních úrazů, které nám prostřednictvím práva zaměstnance zašlete. Postřelení jako pracovní úraz je v našem prostředí poměrně vzácné, nicméně v některých specifických pracovních prostředích může nastat. Použití střených zbraní obvykle nastává v ozbrojených složkách, jako jsou policisté, vojáci, bezpečnostní pracovníci nebo při manipulaci s municí ve výrobních závodech.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek