Jedním ze zákonných nároků zaměstnance při pracovním úrazu, které přichází v úvahu je nárok na odstupné. Ne, každý pracovní úraz nárok na odstupné založí. Nicméně, pokud je následkem pracovního úrazu takový zásah do zdraví zaměstnance, že nemůže dále vykonávat dosavadní práci, může vzniknout povinnost skončení pracovního poměru a souvisejí nárok na odstupné.
Podmínky pracovního úrazu s nárokem na odstupné
Poranění v práci automaticky nezakládá práva z pracovního úrazu. Aby se jednalo o pracovní úraz, musí být naplněny všechny zákonem stanovené definiční prvky. Pro přiznání nároků z pracovního úrazu je pak zásadní, zda zaměstnanec dodržel při výkonu práce pravidla bezpečnosti práce a zda neporušil povinnosti stanovené zákonem. Rovněž se nesmí jednat o pochybení zaměstnance, které vzniklo jeho vlastním protiprávním jednáním (přestupek, trestný čin, jiný delikt,…).
Kdy vzniká nárok na odstupné při pracovním úrazu?
Odstupné náleží jen zaměstnanci, kterému byla udělena výpověď ze strany zaměstnavatele ze zdravotních důvodů. Zaměstnanec vlivem pracovního úrazu ztratil podle lékařského posudku ztratil zdravotní způsobilost vykonávat práci pro zaměstnavatele. Následkem pracovního úrazu tedy nemůže vykonávat práci a jeho neschopnost byla uznána lékařem. K tomu musí zaměstnavatel přistoupit k výpovědi. Vznik nárok na odstupné je vázán na skončení pracovního poměru.
Omezení nároku na odstupné při pracovním úrazu
Právo na odstupné nevznikne, pokud zaměstnavatel pracovní poměr neukončí výpovědí ze zdravotního důvodu. Pokud pracovní poměr neskončí, nárok na odstupné zaměstnanci nevzniká. Proto se zaměstnavatel může snažit hledat všemožné výmluvy, aby nemusel výpověď předat.
Zaměstnavatel se může snažit provést přeřazení zaměstnance na jinou pracovní pozici, aby odpovídala zdravotní indispozici zaměstnance. Tento postup může a nemusí být v souladu s pracovněprávními předpisy. Pokud zaměstnavatel hledá způsoby, jak omezit vaše práva z pracovního úrazu, měli byste se obrátit na odborníka. Z naší zkušenosti se bez tlaku experta často situace neobrátí k lepšímu.
TIP: Doporučujeme v případě pokusů zaměstnavatele o přeřazení kontaktovat profesionály, kteří Vám poradí.
Výše nároku na odstupné při pracovním úrazu
Dojde-li k výpovědi zaměstnavatel z důvodu pracovního úrazu, náleží zaměstnanci odstupné podle ustanovení § 67 dost. 2 zákoníku práce.
Výše odstupného činí nejméně 12 násobek průměrného výdělku zaměstnance (zaměstnavatel může poskytnout i více). Stejná výše by zaměstnanci náležela, pokud by ze zdravotního důvodu došlo k rozvázání pracovního poměru dohodou (pokud nevymezíte správně, může zaměstnavatel Váš nárok krátit - doporučujeme řešit s námi nebo právníkem).
Pro určení výše odstupného se vyhází z průměrného výdělku zaměstnance dosaženého v předchozím kalendářním čtvrtletí. Pokud zaměstnanec vlivem pracovního úrazu neodpracoval alespoň 21 dnů, bude se pro účely výpočtu vycházet z tzv. Pravděpodobného výdělku (kolik by zaměstnanec dosáhl, pokud by pracoval).
TIP:Zaměstnavatel Vás může krátit při výpočtu výše odstupného. Doporučujeme obrátit se na experty, abyste měli jistotu, že Váš nárok je skutečně podle zákona.
Průměrný výdělek
Průměrný hrubý měsíční výdělek se stanoví tak, že se průměrný hodinový výdělek přepočítá na jeden měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na jeden měsíc v průměrném roce, který má pro tento účel 365,25 dnů, a že se průměrný hodinový výdělek vynásobí týdenní pracovní dobou zaměstnance a koeficientem 4,348, který vyjadřuje průměrný počet týdnů připadajících na jeden měsíc v průměrném roce
Odstupné se stanoví v hrubé výši, počítejte, že zaměstnavatel z něj odvede povinné odvody, které byste jako zaměstnanec pro tyto případy museli uhradit.
Znejte svá práva zaměstnance
Právo zaměstnance je portál zaměřený na pomoc zaměstnancům ve sporech se zaměstnavateli. Máte-li pracovní úraz, neplatnou výpověď, neproplacené nároky na mzdu, odstupné, pomůžeme Vám. Pomáháme zaměstnancům zorientovat se ve světe jejich pracovních práv. Pokud se Vám projekt líbí, budeme rádi za pozitivní zpětnou vazbu a sledování našich sociálních sítí Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme novinky ze světa práva.