Karpální tunel jako nemoc z povolání
V České republice se každoročně objeví stovky případů diagnostikované nemoci z povolání – syndrom karpálního tunelu. Pojďme si nyní přiblížit, čím se tato nemoc projevuje a co je příčinou jejího vzniku.
V České republice se každoročně objeví stovky případů diagnostikované nemoci z povolání – syndrom karpálního tunelu. Pojďme si nyní přiblížit, čím se tato nemoc projevuje a co je příčinou jejího vzniku.
Tento příspěvek jsme si pro vás představili z oblasti nemocí z povolání a jaké jsou jedny nejčastějších případů. Díky tomu získáte větší přehled o tom, co se v praxi za nemoci z povolání řeší a jak jim předcházet.
V pracovním prostředí se setkáváme s různými riziky a faktory, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Dlouhodobé negativní působení těchto faktorů na pracovišti může vyústit až v nemoc z povolání. Co je nemocí z povolání se dozvíte v tomto článku.
V předchozím článku jsme se věnovali druhům náhrad, které může zaměstnanec žádat po zaměstnavateli, pokud mu vznikla škoda nebo nemajetková újma (dále jen „škoda“) pracovním úrazem. V tomto článku se budeme věnovat tomu, kdy se může odpovědnosti za způsobenou škodu zaměstnavatel zprostit.
Jaké nároky na odškodnění souvisí s pracovním úrazem? Náhrady jaké újmy je zaměstnanec při pracovním úrazu požadovat se dozvíte v tomto článku na toto. Blíže si rozebereme práva, která zaměstnanci při vzniku pracovního úrazu náleží.
Správný postup jednání po pracovnímu úrazu Vám zajistí půdu pro budoucí uplatnění Vašich práv. Tento příspěvek je věnován doporučením, jak nepostupovat při vzniku pracovního úrazu na straně zaměstnance.
Co dělat, pokud se vám stane pracovní úraz? Tato otázka trápí každého zaměstnance, který pracovní úraz utrpí. Stručná doporučení najdete v našem článku.
Právní předpoklady pro „vyhazov zaměstnance“ z důvodů zdravotních musí být beze zbytku dány a potvrzeny lékařským posudkem. Podmínky výpovědi i v jakých případech je výpověď zaměstnanci neplatná si rozpracujeme v tomto příspěvku.
Podle zákoníku práce může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď tehdy, pokud zaměstnanec nesmí podle lékařského posudku dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo pokud dosáhl na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.
Jedním z nejčastějších výpovědních důvodů je nadbytečnost zaměstnance. Jde o proces organizační změny uvnitř zaměstnavatele, která vyústí v nadbytečnost konkrétního zaměstnance. Nadbytečnost zaměstnance může oprávněně nastat pouze při splnění všech podmínek zákona.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek